czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Konkurs na projekt pomnika Przemysła II rozstrzygnięty. Ale nie do końca

Jurorzy przyznali II nagrodę i cztery równorzędne wyróżnienia – jednak nie wskazali jednak zwycięzcy. Ich zdaniem żadna z prac nie spełniła w pełni celu konkursu, także praca Stanisława Szwechowicza, który dostała najwięcej głosów.

To właśnie praca Szwechowicza otrzymała II nagrodę. Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Maciej Jagodziński-Jagenmeer, Rafał Nowak, Mariusz Białecki i Jarosław Bogucki.

– Nie uzyskaliśmy wybitnego pod względem artystycznym projektu pomnika, który stałby się dziełem o trwałych wartościach kulturowych i społecznych – wyjaśniał Adam Myjak, przewodniczący kapituły konkursowej. – Pracę, która uzyskała największą liczbę głosów uznaliśmy za poprawną, jednakże nie w pełni satysfakcjonującą.

Sędziowie docenili projekt Stanisława Szwechowicza za warsztat i walory rzeźbiarskie odnoszące się do historycznych inspiracji, jednak nie przyjęli do realizacji w proponowanej formie i usytuowaniu, zalecając prowadzenie dalszych prac.

– W projekcie należy uwzględnić powiązanie pomnika z otoczeniem i przestrzenią historyczną wzgórza – tłumaczył Adam Myjak. – Ważne jest również zwrócenie uwagi na zieleń i małą architekturę. Poprawienia wymaga relacja pomiędzy rzeźbą a cokołem oraz ewentualnie znalezienie współczesnych rozwiązań materiałowych.

Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła debata publiczna, podczas której każdy mieszkaniec mógł wyrazić swoją opinię na temat prac zakwalifikowanych do drugiego etapu.

Fundatorem monumentu i nagród w konkursie jest Jacek Wojciechowski. Konkurs skierowany był do profesjonalnych artystów rzeźbiarzy. Jego celem było wykonanie projektu pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu w jego najbliższym otoczeniu oraz wskazanie docelowej lokalizacji monumentu na Wzgórzu Przemysła. Postać króla miała być przedstawiona realistycznie, z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników poddano konną formę monumentu.

Przemysł II to postać niezwykle ważna dla Poznania i regionu. Był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii Piastów, księciem poznańskim, a następnie księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski w latach 1295-1296. Pomnik upamiętniający władcę ma stanąć w centrum Poznania, na tzw. Wzgórzu Przemysła, gdzie w średniowieczu mieścił się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich.

Fundator pomnika na budowę monumentu oraz pozostałe czynności związane z inwestycją planuje przeznaczyć 1,5 mln zł.

UMP

Strona głównaKulturaPoznań: Konkurs na projekt pomnika Przemysła II rozstrzygnięty. Ale nie do końca