piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Kolejne podejście do przebudowy rynku Łazarskiego. Czy tym razem się uda?

Najpierw nie było pomysłu i pieniędzy, a kiedy już pojawiła się szansa na jedno i na drugie – pojawił się problem z wykonawcą. Rynek Łazarski naprawdę nie ma szczęścia do przebudowy.

Ogromna przestrzeń otoczona bezładnie porozrzucanymi budynkami w różnym stylu: od eleganckich secesyjnych kamienic poprzez modernistyczne pudło bloku po handlowy pawilon z siermiężnych lat 70. ubiegłego wieku. Środek był rynkiem “od zawsze”, ale na pewno nie zdobił dzielnicy. Przez lata jego funkcja użytkowa była znacznie ważniejsza niż estetyczna – to właśnie na Łazarskim za komuny kupowało się luksusowe towary ze zgniłego kapitalistycznego Zachodu, jak choćby… reklamówki. Plastikowe torby z błyszczącymi zdjęciami, bardziej kolorowymi niż jakikolwiek film ORWO mógł sobie wymarzyć, były swego czasu przedmiotem pożądania całych pokoleń nastolatków.

Ale czasy się zmieniły. sami już jesteśmy zgniłym Zachodem, z reklamówkami się walczy, a nie wydaje na nie ostatnie złotówki, a rynek Łazarski przestał być użyteczny, stał się natomiast brzydki i szpecący miasto. Co prawda jest taki od ponad 20 lat i niewiele z tego wynika. Każdy kolejny prezydent obiecuje, że zrobi porządek z rynkiem Łazarskim.

Jak dotąd kończyło się na obietnicach, ale teraz jest szansa, że rzeczywiście coś się zmieni. Jest gotowy projekt, choć wywołał wiele emocji i protestów mieszkańców, ogłoszono też przetarg na wykonanie. A nawet dwa. Co prawda albo nikt nie chciał w nich wystartować, albo podawał taką cenę, że miasto na to nie byłoby stać, więc władze przetargi unieważniły. Ale teraz ogłosiły ponownie. Może tym razem się uda, zwłaszcza że w wytycznych przetargowych zaszły pewne zmiany.

Skrócono zakładany czas prac do około półtora roku. W trakcie przebudowy targowisko zostanie przeniesione w inne miejsce.Kupcy zgodzili się na przenosiny na parking za Zespołem Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem zaplanowana inwestycja ma wzmocnić i wydobyć potencjał społeczny, kulturalny i handlowo-usługowy tej przestrzeni. Oprócz zmodernizowanej funkcji handlowej nowy rynek ma pełnić także funkcję miejsca spotkań, wypoczynku i organizacji wydarzeń kulturalnych. Projektowana przestrzeń została podzielona funkcjonalnie w formule 50/50 – połowa przestrzeni przeznaczona na obsługę komunikacyjną oraz targowisko, a druga połowa na przestrzeń publiczną i rekreacyjną. Po zakończeniu inwestycji obszar Rynku Łazarskiego stanie się przyjazną mieszkańcom zieloną strefą rekreacji i wypoczynku.

Potencjalni wykonawcy mają czas na złożenie ofert w przetargu do 16 października 2019 r. Prace modernizacyjne potrwają około 1,5 roku.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Kolejne podejście do przebudowy rynku Łazarskiego. Czy tym razem się uda?