czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Kładka nad Wartą połączy Rataje i Wildę?

Taki jest plan władz miasta. Pierwszym etapem do zrealizowania inwestycji jest ogłoszenie konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną.

– Jesteśmy przed rozpoczęciem w przyszłym roku budowy Kładki Berdychowskiej, która połączy Chwaliszewo z Berdychowem. Wiedząc, że proces przygotowania oraz projektowania tego typu obiektów jest czasochłonny i wymaga szeregu konsultacji, przystępujemy z pewnym wyprzedzeniem do zaprojektowania kładki, która połączy Rataje z Wildą – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowa kładka miałaby powstać w połowie odległości między mostami: Królowej Jadwigi i Przemysła I. Co za tym idzie z jednej jej strony będzie ścieżka rowerowa “RoweLove”, a z drugiej odnawiane właśnie Łazienki Rzeczne. 

– Aktywizacja tych terenów jest jednym z celów strategicznych Miasta – wyjaśnia Wiśniewski. – Tego typu obiekty dają możliwość łatwiejszego dostępu dla terenów nadwarciańskich. W przypadku Kładki Piastowskiej stworzymy dodatkowo jeszcze możliwość skomunikowania kilku terenów rekreacyjnych od Malty, przez Park Rataje, park nad Wartą przy os. Piastowskim, po rejon Dębiny i park Jana Pawła II. Obiekt ten połączony będzie również z Wartostradą.

– Konkurs jest jednoetapowy. Jego uczestnicy składają wnioski o dopuszczenie do udziału. Za spełniających warunki w konkursie uznani zostaną ci, którzy wykażą, że dysponują osobami zdolnymi do wykonania pracy konkursowej i posiadającymi odpowiednie uprawnienia – tłumaczy Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Ogłoszenie konkursu nastąpi 7 października. Termin składania wniosków o dopuszczenie do konkursu mija 31 października, a do 11 lutego 2020 można będzie przygotowywać prace konkursowe. Te zostaną ocenione przez Sąd Konkursowy, a ogłoszenie wyników nastąpi w kwietniu przyszłego roku.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że tak ważna inwestycja dla przestrzeni publicznej Poznania musi zostać rozstrzygnięta w trybie konkursowym. Chcielibyśmy aby kładka spełniała wysokie walory architektoniczne i użytkowe. Szczególną rolę będą też odgrywały rozwiązania konstrukcyjne. Bardzo istotnym aspektem są relacje przestrzenne z zabudową zabytkową Łazienek Rzecznych. Zależy nam na optymalnym wpisaniu tego przedsięwzięcia w widoki, szczególnie w kierunku północnym, Starego Miasta. Zachęcamy do udziału zespoły, które będą posiadały specjalistów z dziedziny architektury, konstrukcji, branży drogowej i mostowej, jak również krajobrazu. Wygra praca, która zdobędzie najwięcej punktów – wyjaśnia Katarzyna Podlewska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury.

UMP / NA

Strona głównaPoznańPoznań: Kładka nad Wartą połączy Rataje i Wildę?