Reklama

Poznań: “Kiedy przeprosisz mnie za to co się stało?” – manifestacja przeciwko pedofilii w Kościele

Ręce precz – od praw kobiet; od dzieci; od szkoły; od polityki; od pieniędzy. Pod takimi hasłami odbyła się w Poznaniu manifestacja skierowana przeciwko Kościołowi. Tematem głównym był problem pedofilii wśród księży.

– Kiedy przeprosisz mnie za to co się stało? Ja naprawdę wam współczuje jak jesteście napastowani przez ofiary molestowane przez księży. Jak ja słyszę jak wy cierpicie z tego powodu… Co ja mam powiedzieć? – mówiła jedna z ofiar molestowania, nawiązując do postawy duchownych.

Głównym powodem zorganizowania kolejnej manifestacji w tej sprawie była konferencja prasowa zorganizowana przez Episkopat. Organizatorzy uważają ją za skandaliczną – nie padło podczas niej słowo “gwałt” czy “przepraszam”. – Nie będzie sprawiedliwości. Nie będzie odszkodowań. Będzie kręcenie, kłamanie i „kwerendy”. Dopóki sprawę gwałtów w polskim Kościele badać będą wspólnicy gwałcicieli. Sędziowie we własnej sprawie. – tłumaczyli jeszcze przed manifestacją organizatorzy.

– Miałam 13 lat kiedy zgwałcił mnie po raz pierwszy. Był silny. Walczyłam i błagałam, żeby przestał. Gdy skończył obmyłam się, a następnie zaczęłam płakać – to historia kolejnej z ofiar molestowania, która została przytoczona podczas demonstracji. Historia dość głośna, ponieważ jej bohaterka jest osobom, która miała otrzymać od Kościoła odszkodowanie w wysokości miliona złotych za poniesione krzywdy. Na chwilę obecną nie otrzyma, sprawa wróci do sądu.

– Kościół i Państwo dręczyli w świetle prawa kobietę, która w dzieciństwie była gwałcona, bita i więziona przez księdza – powiedziała Maja Staśko, feministka i publicystka, nawiązując do procesu sądowego, który dla ofiary miał być poniżający. – Do ataków dołączyła część prawicy. Prawicowy publicysta tak skomentował wyrok: “Miliona złotych to taka panienka jedna z drugą, może przez całe życie nie zarobić, a tutaj za jednego sztosa. Żadne kurwy nie są tak wynagradzane na całym świecie” – przypomina, wskazując również na komentarze internetowe życzące ofierze śmierci.

Na manifestacji pojawiło się około 50 osób. Podobne manifestacje odbyły się dzisiaj również w innych miastach Polski. Organizatorem akcji jest Strajk Kobiet we współpracy z Fundacją Nie Lękajcie Się.

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar