czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Kiedy odczujemy skutki wyjścia miasta z GOAP?

Formalnie Poznań przestanie być członkiem GOAP w styczniu 2022 roku. Jednak opłaty i sposób ich naliczania jeszcze do czerwca 2022 pozostaną bez zmian. Tak zdecydowali radni, którzy podczas wtorkowej sesji przyjęli cały pakiet uchwał określających sposób wywozu śmieci z terenu miasta.

Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić ciągłość usługi odbioru odpadów – obecne umowy, zawarte przez GOAP, obowiązują do 30 czerwca 2022 r. I aby zapewnić mieszkańcom sprawne i maksymalnie niekłopotliwe przejście do nowego systemu, radni zdecydowali, że nie będą zmieniać zasad przed wygaśnięciem dotychczasowych umów.

– Przed nami ogromne zadanie – podkreślał podczas sesji Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Obecnie przejmujemy system praktycznie bez zmian, by zagwarantować bezpieczeństwo odbioru odpadów po wyjściu z GOAP. 30 czerwca przyszłego roku zakończą się obecne kontrakty z wykonawcami i wówczas będzie można udoskonalić system w ramach nowego przetargu. Wtedy będzie czas na bardziej rewolucyjne zmiany, nad którymi w najbliższych dniach zaczniemy prace. Chcemy, by mieszkańcy Poznania odczuli poprawę jakości usług.

Elementem, który ma to zapewnić, będą wyniki analizy zleconej przez władze miasta, która ma dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób będzie można uszczelnić i uprościć system, tak aby dostosować go do dynamicznych zmian prawa, potrzeb dużego miasta i powstrzymać wzrost stawek opłat za wywóz śmieci.

Od 1 stycznia 2022 miasto zapewniać będzie odbiór odpadów zbieranych selektywnie (papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych oraz bio), wystawkowych (np. mebli, zużytego sprzętu z gospodarstw domowych, opon) oraz zmieszanych. Ponadto miasto, tak jak dotychczas, zapewni mieszkańcom pojemniki wyposażone w chipy (i worki na śmieci).

Poznaniacy i poznanianki nadal będą mogli wywieźć śmieci do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i skorzystać z usług Mobilnych Punktów (MPSZOK).

Nie zmienią się też stawki – opłata podstawowa nadal będzie wynosić 28 zł od osoby w nieruchomościach jednorodzinnych (takich, w których znajdują się maksymalnie cztery lokale mieszkalne) oraz 25 zł w wielorodzinnych. Utrzymane zostaną również dotychczasowe ulgi i zwolnienia z części opłaty.

Nastąpią też jednak pewne zmiany: od 1 stycznia mieszkańcy będa mieli do dyspozycji cztery różne i znacznie prostsze deklaracje dotyczące odbioru odpadów zamiast jednej, ale skomplikowanej, która obowiązuje obecnie. Po zmianach poznaniacy będą mogli wybrać deklarację w zależności od typu nieruchomości, z jakiej odbierane będą odpady. Nowe dokumenty będą miały wygląd zbliżony do starych, a nowością będzie możliwość składania deklaracji elektronicznie.

Przypomnijmy, że radni zdecydowali o wyjściu Poznania z GOAP w marcu tego roku, ponieważ zmiany prawa dotyczącego gospodarki odpadami utrudniły kontynuowanie działalności w ramach ZM GOAP i w praktyce uniemożliwiły działania, dzięki którym mieszkańcy Poznania mogliby płacić mniej za wywóz śmieci. Teraz miasto będzie samodzielnie zarządzać gospodarką odpadami, co pozwoli uszczelnić system, efektywniej nim zarządzać – i obniżyć stawki. W końcu Poznań dysponuje własną spalarnią, biokompostownią, trzema punktami selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK-ami) oraz 100 proc. udziałów w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów. Miasto ma też duży potencjał przy realizacji kolejnych projektów infrastrukturalnych.

UMP

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Kiedy odczujemy skutki wyjścia miasta z GOAP?