Poznań: Justyna Socha ze STOP NOP idzie na wojnę z mediami?

Ogólnopolskie stowarzyszenie wiedzy o szczepieniach „STOP NOP” opublikowało na na swojej stronie internetowej listę dziennikarzy, którzy nazywają ich „antyszczepionkowcami”. Liderka ruchu, Justyna Socha, grozi pozwami za używanie tej nazwy.

Jak podaje Radio Poznań, zdaniem działaczki to określenie nie oddaje sensu idei ruchu, poza tym łamie prawa działaczy i sprawia, że nie są traktowani poważnie. Justyna Socha nie wyklucza pozwania do sądu dziennikarzy, którzy będą używać tego określenia. Stowarzyszenie opublikowało listę z nazwiskami dziennikarzy, którzy użyli tego określenia. Są wśród nich także poznaniacy: Sylwia Sałwacka i Tomasz Nyczka z Gazety Wyborczej,  Bogna Kisiel z Głosu Wielkopolskiego oraz całe redakcje, jak TVN. Na razie „STOP NOP” zamierza wysyłać wnioski o sprostowanie, a jeśli to nie podziała – podejmą kroki prawne.

Justyna Socha była w Poznaniu z powodu posiedzenia w sprawie odwołania od wyroku w sprawie karnej przeciwko niej wytoczonej przez Pawła Grzesiowskiego. Jest on sekretarzem Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, powołanego przez Ministerstwa Zdrowia, a pozwał Justynę Sochę za petycję STOP NOP „Stop lobbystom koncernów farmaceutycznych w administracji publicznej”. Zostały w niej wymienione nazwiska ekspertów Ministerstwa Zdrowia w kontekście powiązań z przemysłem farmaceutycznym i posiadania narzędzi do niszczenia ludzi.

Po pierwotnym umorzeniu w grudniu 2016 r. i uwzględnionym zażaleniu, sąd karny oraz cywilny kontynuowały postępowanie i wydały wyroki stwierdzając naruszenie dóbr osobistych i wymierzając kary finansowe – 15 tysięcy w sprawie karnej oraz 2 tys. zł w sprawie cywilnej wraz z publicznymi przeprosinami.  Mimo trwającej prawie dwie godziny rozprawy wyrok dziś nie zapadł. W sądzie warszawskim toczy się drugi proces, cywilny.

 

Radio Poznań, el