środa, 17 kwietnia, 2024

Poznań: Jak słoń Ninio był u dentysty

To była wielka operacja – i to nie tylko ze względu na rozmiar tak zęba, jak pacjenta. Słonia do borowania trzeba było uśpić, a dentyści musieli przyjechać aż z RPA.

Wszystko zaczęło się od tego, że opiekunowie Ninio zauważyli dziwne zachowanie słonia. Ewidentnie coś go bolało – a gdy na ciosie, przy starej plombie pojawił się ślad świadczący o tym, że toczy się tam jakiś proces zapalny – było wiadomo, że Ninio boli ząb.

Jednak wizyta słonia u dentysty to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim nie ma na świecie wielu specjalistów, którzy potrafią założyć plombę słoniowi. Dwóch z nich mieszka w Pretorii w RPA i tak się szczęśliwie złożyło, że to właśnie oni zakładali Ninio plombę, pod którą zaczął się znów proces zapalny.

Profesorowi Steenkamp i Tordiffe przyjechali do Poznania, by zająć się bolącym ciosem. A nie jest to łatwe także dlatego, że słonia na czas tej operacji trzeba uśpić. I już to samo jest bardzo niebezpieczne, bo – jak wyjaśniła Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Zoo w Poznaniu – leżący słoń odczuwa duży ucisk na narządy wewnętrzne, więc może być pod narkozą bardzo krótko.

Narzędzia, które przygotowali słoniowi dentyści, robiły wrażenie ze względu na rozmiary: potężne piły i dłuta były dopasowane skalą do rozmiarów słonia. Specjaliści zabrali się do pracy wspomagani przez zespół zoo – członkowie załogi pomagali w operowaniu elektronarzędziami, dłutami i młotkami. Niestety, okazało się, że z ciosem Ninio jest gorzej niż myślano. Nie jest to infekcja pod plombą, którą da się wyczyścić. Trzeba było usunąć cały cios.

Profesor Steenkamp “nurkował” głęboko, by usunąć wszystkie tkanki z kieszeni po usuniętym ciosie, a profesor Tordiffe cały czas kontrolował oddech i wszystkie funkcje życiowe słonia. Zespół zoo pomagał natomiast wydobyć wszystkie fragmenty kości. Po kilku godzinach tej gigantycznej operacji wszyscy byli wykończeni…

Teraz lekarze czuwają nad słoniem, by być przy nim, gdy się obudzi. Ich obserwacja potrwa kilka dni. Natomiast usunięty cios zostanie spalony jako wyraz sprzeciwu przeciwko działaniom kłusowników, którzy nadal w wielu zakątkach Afryki zabijają słonie wyłącznie dla ciosów.

Zoo, el

Strona głównaLifestylePoznań: Jak słoń Ninio był u dentysty