czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Jak Bambrzy do Poznania 300 lat temu przybywali

Przyjechali wozami zaprzężonymi w konie, z rodzinami i całym dobytkiem, by zostać w obcym mieście, obcym kraju. I tak już jest od 300 lat. W tym roku obchodzimy 300-lecie przybycia do Poznania pierwszych osadników z okolic Bambergu.

Rok 2019 z tego właśnie powodu został przez Radnych Miasta Poznania jednomyślnie ogłoszony Rokiem Poznańskich Bambrów, a rocznicowe uroczystości rozpoczęła inscenizacja przybycia bambrów do Poznania w niedzielę, 4 sierpnia.

Historyczny korowód przeszedł trasę ze Śródki przez Ostrów Tumski aż do Starego Rynku, gdzie odbyło się uroczyste powitanie przybyłych. Później przybysze z Bambergu przeszli – już pod wodzą Orkiestry Dętej Miasta Poznania przy MPK – na dziedziniec urzędu miasta, gdzie odbyła się uroczysta biesiada. Przybyli zostali poczęstowani świeżym plackiem z owocami i chłodnymi napojami, a Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, przypomniała, dlaczego tak uroczyście świętujemy przybycie mieszkańców Bambergu do Poznania.
– To grupa, która mocno wrosła w to miasto – mówiła Katarzyna kierzek-Koperska. – Tutaj znaleźli swoją ojczyznę i czuli się Polakami, czemu dali wyraz choćby podczas drugiej wojny światowej. Mieli ogromny wpływ na budowanie tożsamości naszego miasta i za to należą im się serdeczne i szczere podziękowania.

Na uroczystości przyjechali goście z Bambergu z wiceburmistrzem tego miasta na czele, którzy byli zaskoczeni faktem, że tak wielu poznaniaków uczestniczy w obchodach tej rocznicy, że dla tak wielu osób jest ona ważna, ponieważ mają bamberskie korzenie i są z tego dumni, pamiętają o tym. Bardzo podobały im się obchody, a zwłaszcza tradycyjne zdobienie Bamberki na Starym Rynku girlandą kwiatów.
– Niech żyje przyjaźń między Poznaniem a Bambergiem – zakończył swoje przemówienie wiceburmistrz Bambergu, a wszyscy obecni podziękowali mu oklaskami.

A później już zaczęła się zabawa przy dźwiękach muzyki granej przez Zespół Muzyki Dawnej “Huskarl”, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK oraz grupę Jaromi zez Ekom. Można było także podziwiać zagrodę bamberską, wziąć udział w konkursach, a nawet nauczyć się prać pod okiem prawdziwej bamberki…

Kulminację rocznicowych uroczystości zaplanowano na 19 i 20 października tego roku.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Strona głównaPoznańPoznań: Jak Bambrzy do Poznania 300 lat temu przybywali