Poznań: Inwestycja nad Maltą wstrzymana!

Jezioro Malta
Na miejscu dawnej Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych nie powstanie luksusowy akademik. Przynajmniej na razie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał kontrowersyjną inwestycję.

Dlaczego kontrowersyjną? Jak wyjaśnia „Gazeta Wyborcza”, na miejscu wcale nie miał powstać akademik, ale pięciopiętrowy budynek z mikroapartamentami, podziemnym parkingiem i tarasem na dachu.

Tymczasem to byłoby niezgodne z pozwoleniem na budowę i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, bo mikroapartamenty to jednak nie to samo co akademik, na który spółka Enklawa Malta budująca ten obiekt dostała pozwolenie. Skargę na działania dewelopera do wojewody złożyli też mieszkańcy osiedla Warszawskiego: ich zdaniem inwestycja powstaje w sprzeczności z zapisami mpzp, ma za mało miejsc parkingowych, a na jej terenie trwa rabunkowa wycinka zieleni.

Wojewoda co prawda skargę odrzucił, ale inwestycją zainteresował się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i faktycznie dopatrzył złamania prawa. Bo pozwolenie wydane Enklawie Malta precyzowało przebudowę i rozbudowę dawnego budynku Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych. Tymczasem deweloper zburzył kompletnie budynek stawiając na jego miejscu kompletnie inny obiekt. To nowa inwestycja, jak uznał PINB, a na nią nie ma pozwolenia. I nakazał wstrzymanie prac.

Deweloper znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia: może oczywiście złożyć skargę do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ale jest duża szansa na to, że ten podtrzyma decyzję wydaną przez PINB. Może także złożyć wniosek o legalizację obecnej inwestycji – jednak to rozwiązanie nie dość, że kosztowne, to jeszcze musi spełniać jeden warunek: być zgodne z mpzp dla tego terenu. A tego warunku inwestycja na pewno nie spełni, bowiem zgodnie z mpzp nie mogą tam powstawać nowe budynki.

Co zrobi spółka Enklawa Malta? Na razie nie skomentowała sprawy.

Podziel się: