Poznań: Ile kosztowała zmiana numerów peronów na dworcu? Nie uwierzycie…

Poznań PKP dworzec Poznań Główny fot. Sławek Wąchała

Zmiana numeracji peronów na dworcu Poznań Główny to prawdziwa rewolucja, zwłaszcza dla bardziej konserwatywnych poznaniaków. Ale nawet jak na rewolucję jest kosztowna. Czy 5 mln zł to nie za dużo na zmianę numeracji jedenastu peronów?

Jakość poznańskiego dworca, organizacja przestrzeni w budynku, no i oczywiście numeracja peronów – to kwestie, które budzą kontrowersje poznaniaków od dawna, a konkretnie od 29 maja 2012 roku, gdy nowy dworzec został oficjalnie otwarty i oddany do użytku. Od kilku lat do powyższych problemów doszedł jeszcze problem systemu sterowania ruchem, który psuje się z zatrważającą regularnością, blokując wszystkie połączone do i z Poznania, a także niedogodności związane z remontami tras kolejowych wokół Poznania: jak nie do Wrocławia, to do Warszawy albo do Szczecina…

Przez ponad dziesięć lat czekania na zmiany na lepsze poznaniacy doczekali się na razie zmiany numeracji peronów. Dobre i to, bo rzeczywiście znalezienie właściwego peronu było jednym z większych problemów na tym dworcu. Jednak jak poinformowało Radio Poznań, ta zmiana będzie kosztować aż 5 mln zł. Dlaczego tak drogo?

Jak wyjaśnił Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK, zmiana numeracji to nie tylko zmiana jednych tabliczek na inne. Za tym idzie konieczność modyfikacji wielu systemów informatycznych sterujących ruchem na dworcu i trasach wylotowych, systemów stron dla pasażerów i wreszcie zmiana ulubionego systemu poznaniaków – systemu sterowania ruchem. To niestety znacznie wyższy koszt niż kilkudziesięciu nowych tablic na peronach.

Nowa numeracja peronów zacznie obowiązywać 4 września, wejdzie w życie razem z jesiennym rozkładem jazdy.

Podziel się: