czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Garbary wte i wewte, czyli wycieczka po jednej z najważniejszych ulic

Garbary to 1875 metrów historii Poznania – a 7 i 14 sierpnia będzie można ją poznać od zupełnie innej strony zwiedzając niedostępne na co dzień miejsca w cyklu “Kino, kawiarnia i spacer”.

Uczestnicy przechadzki z przewodnikiem przemierzą Garbary wte i wewte, od placu Bernardyńskiego do Starej Rzeźni, z Kantorem Krzyżanowskiego po drodze, Liceum Marii Magdaleny, arsenałem artyleryjskim i osadą Św. Gotarda, wchłoniętą przez lokacyjny .

Garbary to jednak nie tylko architektura – to przede wszystkim mieszkańcy i przedsiębiorcy z Zaułku Rzemiosła, a także kilka galerii i restauracji od burgerowni po gruzińską, wegańską i poznańską kuchnię! Dlatego właśnie Galeria w Bramie zaprasza na wystawę „Poznań w czasach pandemii”, a jedna z tamtejszych restauracji – na słodkie po spacerze z przewodnikiem.

Przechadzki rozpoczynać się będą w dwie wakacyjne soboty, 7 i 14 sierpnia o godzinie 12.00, pod charakterystyczną kamienicą z numerem 47, gdzie mieści się Galeria w Bramie. Tam kurator wystawy Marcin Muth opowie o mieszkańcach Garbar i projektach rewitalizacyjnych fyrtla.

Kino, kawiarnia i spacer to przedsięwzięcie rewitalizacyjne Miasta Poznania organizowane przez Manufakturę Obrazów we współpracy z Fundacją Zapis. To ważne spotkania, z jednej strony o charakterze historycznym i turystycznym, ale przede wszystkim to element działań zmierzających do zmiany tego fragmentu Poznania na bardziej przyjazny dla mieszkańców. W bliskiej przyszłości ulica przejdzie spore zmiany, od rewitalizacji Starej Rzeźni, poprzez tramwaj z Naramowic, utworzenie skweru przy Stawnej, po odnowienie Bernardynów, takie pozytywne zmiany muszę być akceptowane przez ludzi związanych z fyrtlem: mieszkańców, przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości. Dialog wspiera tu Rada Osiedla Stare Miasto, starając się pobudzać do działania wielu lokalnych społeczników i aktywistów.

Natomiast przy ulicy Szyperskiej w ramach cyklu “Zabytek Otwarty” 7 sierpnia w godz. 12.00-17.00 w dawnej dzielnicy portowej zobaczyć będzie można niedostępne na co dzień miejsca: zakamarki Starej Papierni, niegdyś Fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego, której znakiem firmowym były dwa kręgle. Organizator Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na spacer, prezentacje, projekcje filmowe i inne atrakcje. Start przy Starej Papierni (ul. Szyperska 8).

Dziś ulicę Piaskową z sąsiednią Szyperską łączy wewnętrzna droga wzdłuż budynków PTBS – to właśnie dawny zaułek Barlebena, którego nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego właściciela tych terenów.

Jak pisze Adam Suwart, który będzie przewodnikiem podczas sobotniego wydarzenia – zaułek był siedliskiem poznańskiego lumpenproletariatu, a w suterenach zbierali się konspiracyjnie działacze nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. Bywał tu także Marian Spychalski, architekt zatrudniony w przedwojennym magistracie a późniejszy Marszałek Polski i Przewodniczący Rady Państwa PRL.

PROGRAM WYDARZENIA
12.00-17.00 Strefa info – Punkt informacji o wydarzeniach imprezy na dziedzińcu Starej Papierni. Możliwość odpoczynku na leżakach. Bliskie spotkanie z zabytkiem – Projekcja multimedialna zdjęć i widokówek dawnej dzielnicy przemysłowo-portowej.

Tajemnice Barlebena 12.00-13.00 oraz 14.30-15.30
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc, które składają się na historię nieistniejącej już poznańskiej dzielnicy portowo-przemysłowej. Warto przywrócić do społecznej świadomości obszar, którego szczególny charakter przez lata współtworzył oblicze miasta. Prowadzenie: A. Suwart

Od dworku do fabryki papieru – karta z dziejów ulicy Szyperskiej – 13.00-13.30 oraz 15:30 – 16:00
Oprowadzanie po zabytkowych wnętrzach dawnej Fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów Edwarda Kręglewskiego. To także niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do środka znajdującego się po sąsiedzku domu mieszkalnego w formie szlacheckiego dworu miejskiego z końca XVIII wieku. Prowadzenie: A. Suwart

Wielki handel i małe „siedlisko zła”: port rzeczny w Poznaniu i jego okolica – 13.30-14.15
Prelekcja i prezentacja historycznych widoków dawnej dzielnicy przemysłowo-portowej. To okazja do posłuchania o codzienności dawnych mieszkańców Poznania żyjących i pracujących w okolicach zaułku Barlebena. Prowadzenie: J. Żarczyńska

Papier i co z niego powstaje – 16.00-17.00
Projekcja filmów edukacyjnych sprzed lat o intrygujących tytułach i treści, których wspólnym mianownikiem jest związek z papierem. Jedyna okazja, by na własne oczy przekonać się jak brzmi, wygląda i pachnie analogowa taśma filmowa formatu 16 mm. Prowadzenie: B. Bobrowski

Rada Osiedla Stare Miasto

Strona głównaPoznańPoznań: Garbary wte i wewte, czyli wycieczka po jednej z najważniejszych ulic