piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Festiwal Kryminału Granda nadchodzi!

Katarzyna Bonda, Vincent Severski, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka i wielu innych mistrzów kryminału zagości w Poznaniu w dniach 23-25 września. Już po raz ósmy miłośników krwistych opowieści zaprasza Festiwal Kryminału Granda.

“Obecność na ósmej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda to warunek konieczny, by wrzesień uznać za udany!” – piszą twórcy festiwalu i trudno się z nimi nie zgodzić. Bo przecież mistrzowie kryminalnego pióra i spotkania z nimi to dopiero początek atrakcji tego kryminalnego weekendu.

Tryb warunkowy

Idiomem tegorocznego festiwalu jest “tryb warunkowy”, a wszystko z powodu ostatnich wstrząsających wydarzeń na świecie, które nie pozwalają wątpić w to, że wszystko jest warunkowo…
“Czy jeśli ludzkość dotknie pandemia, to wszystko się nieodwołalnie zmienia?” – zastanawiają się twórcy Grandy. – “Czy gdyby porównać to, co jeszcze niedawno było dla nas oczywiste, z tym, jak jest teraz, to nasze założenia okażą się nadal aktualne? Dla tych, którzy zajmują się zbrodnią, te warunkowe “gdyby” czy “jeśli” są na porządku dziennym. Nawet więcej: ich praca na nich się właśnie opiera”.

Przez cały festiwalowy weekend Granda będzie podążać tym tropem, jak zapowiadają twórcy festiwalu, zdradzając szczegóły programu. Będą spotkania m.in. ze specjalistami z Zakładu Medycyny Sądowej (dr Dorotą Lorkiewicz-Muszyńską), Uniwersytetu SWPS (podinsp. dr Bogdanem Lachem, dr hab. Piotrem Herbowskim) i fizykiem, prof. Antonim Wójcikiem. A co ma fizyk do zbrodni? No właśnie. Trzeba się wybrać, żeby się dowiedzieć!

Przyjadą także najbardziej znani polscy pisarze i reportażyści, w tym Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda, Anna Rozenberg, Vincent Severski, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Max Czornyj, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Bartosz Szczygielski, Marek Stelar. Będzie też Biuro Programu Niepodległa, która zaprezentuje historie i rzeczywistość przedwojennych gwiazd sportu oraz kina (tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, Dżadży, i Aleksandra Żabczyńskiego), do których nie mielibyśmy dostępu, gdyby nie filmy w technice VR.

Między ciałem a zbrodnią, czyli spotkania z pisarzami

Wszystko rozpocznie się w piątek spotkaniem z reportażystką, Magdaleną Grzebałkowską i pisarzem, Wojciechem Chmielarzem oraz wykładami (dla publiczności 18+), podczas których rozważane będą kwestie, czy brak ciała oznacza brak zbrodni oraz czy każdego przestępcę można wykryć. Sobota pełna będzie kolejnych pisarskich postaci oraz naukowych tematów (wyruszymy m.in. na farmę ciał i zgłębimy istotę czasu). Niedzielny poranek dedykowany jest dzieciom. Najmłodsi, pod okiem animatorów wydawnictwa Zakamarki i Frajda, rozwiązywać będą kryminalne zagadki w stylu Lassego i Mai. Festiwal zakończą kolejne dwa spotkania autorskie.

Warsztaty literackie i Stacje Sensacje

Nie pierwszy raz w ramach festiwalu będzie można spróbować swoich sił na warsztatach literackich, a także wziąć udział w wydarzeniach dodatkowych Grandy – to Stacje Sensacje. Będzie więc można odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma, wybrać się na spotkanie literackie z Markiem Zgaińskim do Mojego Teatru – na spektakle: teatralny do AszTeatru oraz literacko-muzyczny do Muzeum Instrumentów Muzycznych, a także na atrakcje przygotowane przez uczniów Liceum im. św. Marii Magdaleny, Liceum Plastycznego oraz Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych.

Granda wychodzi w tym roku poza granice Poznania, ponieważ wystawy, spotkania, konkursy i warsztaty przygotowały Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i biblioteki w Rokietnicy, Nowym Tomyślu oraz w Kościanie.

Wstęp na niektóre atrakcje Stacji sensacji jest wolny, na inne obowiązują wejściówki i bilety – tu wszystko zależy od organizatorów.

DS Hanka jako centrum wydarzeń

Główne wydarzenia odbywać się będą w DS. Hanka przy al. Niepodległości 26 – warto dodać, że na niektóre z nich trzeba się zapisać przez stronę festiwalu, więc warto to sprawdzić przed wybraniem się na wydarzenie. Tam też będą stoiska wydawnictw i księgarnia, gdzie będzie można kupić książki już albo jeszcze niedostępne na rynku.

Festiwalowi patronują: portal TenPoznań, portal Zupełnie Inna Opowieść. Partnerami festiwalu są: Biblioteka Raczyńskich, Uniwersytet Medyczny im, Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Biuro Programu Niepodległa oraz NOTI. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Sponsorami wydarzenia są: Ahmad Tea i Chocolissimo oraz Termedia.

Program festiwalu

PIĄTEK 23 września 2022 scena główna DS HANKA al. Niepodległości 26

16:00 – 16:30 Bezwarunkowe otwarcie Poznańskiego festiwalu Kryminału GRANDA
16:30 – 18:00 Wojciech Chmielarz – o wszystkim, co ważne z autorem rozmawia Magdalena Sobczak
18:30-20.00 Pod warunkiem, że…. spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską poprowadzi Małgorzata Sikorska
20:30 – 21:30 GRANDA +18 – „Czy każdego przestępcę można wykryć?” dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Piotr Herbowski
21:30 – 22:30 GRANDA +18 – “Nie ma ciała – nie ma zbrodni. Prawda czy fałsz?” podinsp. dr Bogdan Lach Uniwersytet SWPS na scenie Grandy-

SOBOTA 24 września 2022 scena główna DS HANKA al. Niepodległości 26

11:00 – 12:30 Życzenie zbrodni Anna Rozenberg, Julia łapińska, Dorota Glica, Stefan Weisbrodt – Przemysław Poznański Zupełnie inna opowieść zadaje pytania.
13:00 -14:00 Krótka piłka czyli jeden na jeden z Maxem Czornyjem rozmawia Wojciech Sroczyński
14:30 – 16:00 Kryminalna herbatka w Poznaniu – Ryszard Ćwirlej poprowadzi rozmowę z Joanną Jodełką, Bohdanem Głębockim i Piotrem Bojarskim
16.30 – 18.00 Robert Małecki zaprasza przyjaciół: Marek Stelar, Maciej Siembieda, Bartosz Szczygielski
18:30 – 19:30 Krótka piłka czyli jeden na jeden z Vincentem V. Severskim rozmawia Wojciech Sroczyński
20:00 – 21:30 Wieczór z Katarzyną Bondą – galowe spotkanie poprowadzi Ewa Kawiecka

Uniwersytet SWPS – Warsztaty Literackie z Robertem Małeckim. Zapisy dla grupy 20 osób aktywujemy w poźniejszym terminie.

11.30 SALA OWALNA – Człowiek z zegarkiem w poszukiwaniu istoty czasu – wykład prof Antoniego Wójcika (polski fizyk, profesor nauk fizycznych, specjalizuje się w fizyce atomowej, optyce kwantowej oraz informatyce kwantowej, nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.)

14.30 SALA OWALNA – Płytki grób. „Body farm” za oceanem w służbie kryminalistyki Wykład dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej

NIEDZIELA 25 września 2022 scena główna DS HANKA al. Niepodległości 26

10:00 – 10:45 Nowa zagadka detektywistyczna – Tajemnica dancingu. Rozwiąż ją razem z Lassem i Mają. Warsztaty dla dzieci 5+ na podstawie premierowej książki Martina Widmarka i Heleny Willis – ZAKAMARKI zapraszają

10:45 – 11:45 Zabawna rodzina Obrabków – Zbiro, Cela, Kryminelka, Anarchia… Poznaj ją razem z nami. Warsztaty dla dzieci 5+ na podstawie książek Andersa Sparringa oraz Pera Gustavssona. Zakamarki zapraszają

11:50-12:50 Frajda, wydawnictwo zaprasza – Tajemne warsztaty literackie z “Sekretem magika” Maksa Czorneja
Wiek: 6+
Warsztaty dla miłośników tajemnic, nagłych zwrotów akcji i wciągającej opowieści z wątkiem detektywistycznym. Podczas spotkania przeczytamy wspólnie fragment książki, prześledzimy ewentualne rozwiązania zagadki, a następnie będziemy mieli okazję wcielić się w iluzjonistów dzięki kilku magicznym sztuczkom. Efekt gwarantowany!

13:00 14:30 Bohater inny niż wszyscy? Beata i Eugeniusz Dębscy, Joanna Opiat-Bojarska, Diana Brzezińska – poprowadzi Agnieszka Kalus “Czytam, bo lubię”

15:00 – 16.30 O końcu świata rozmawiają Małgorzata Rogala, Krzysztof Bochus, Marcel Woźniak – spotkanie poprowadzi Przemysław Semczuk

Program i szczegóły spotkań dostępne są także na stronie i na profilu facebookowym festiwalu.

Strona głównaKulturaPoznań: Festiwal Kryminału Granda nadchodzi!