piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Dzień Straży Gminnej z nagrodami

Usuwają wraki, pomagają zwierzętom, znajdują twórców dzikich wysypisk śmieci – a 29 sierpnia obchodzą swoje święto. Podczas niego dostają nagrody, odznaczenia, no i ogłaszany jest wynik konkursu na Najlepszego Strażnika Roku.

Gości przybyłych na uroczystość powitał Waldemar Matuszewski, komendant SMMP. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, zwierzchnik straży miejskiej, podkreślił rolę i znaczenie strażników na rzecz porządku i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Poznania – a także gratulował zdobywcom nagród i wyróżnień.

Wyróżnienia, za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych otrzymali operatorzy monitoringu miejskiego oraz strażnicy ceremoniału miejskiego. 10 funkcjonariuszy odebrało awanse w trakcie uroczystości, ale ogółem w tym roku komendant awansował 47 osób.

Podziękowania dostali także “Niezawodni partnerzy SMMP”, czyli firmy lub instytucje wspierające straż miejską. W tym roku dołączyło do nich Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej – to właśnie do Ptasiego Azylu strażnicy przekazują rocznie ponad 600 ptaków wymagających pomocy człowieka, a od niedawna również inne mniejsze zwierzęta żyjące dziko, takie jak jeże czy kuny.

Wszyscy jednak czekali na wyniki tego najważniejszego konkursu – na Najlepszego strażnika 2020 roku, który odbył się już po raz dwunasty. W tym roku wystartowało dziesięciu funkcjonariuszy, a najlepszy okazał się Piotr Burda, strażnik rejonowy referatu Nowe Miasto, który w straży miejskiej pracuje od 24 lat. Decyzję kapituły konkursu przedstawił Mariusz Wiśniewski. On również wręczył nagrodę najlepszemu strażnikowi.
“Zawsze pomaga innym, jest koleżeński i życzliwy. Efektywność wykonywanych obowiązków zawdzięcza bogatemu doświadczeniu, wiedzy merytorycznej i sile spokoju, jaką zachowuje podczas interwencji” – można było przeczytać w uzasadnieniu decyzji komisji.

Warto dodać, że najlepszy strażnik został wyłoniony nie tylko na podstawie efektów całorocznej pracy, ale także na podstawie wyników testu z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, takich jak: kontakt z mieszkańcem, właściwe posługiwanie się terminologią prawną, oraz sporządzanie dokumentacji służbowej.

Rocznie strażnicy interweniują w ponad 50 tys. spraw, będących w ich kompetencjach. Usuwają wraki, pomagają zwierzętom, czuwają nad porządkiem w komunikacji, obserwują obraz z kamer monitoringu miejskiego, dbają o jakość powietrza, współpracują z wieloma instytucjami, przyczyniając się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. A to tylko kilka z wielu przykładów aktywności poznańskich funkcjonariuszy.

SMMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Dzień Straży Gminnej z nagrodami