czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Dodatkowa oferta dla absolwentów podstawówek. Miasto zapewnia, że miejsc nie zabraknie

9 nowych oddziałów i dodatkowe miejsca w już istniejących klasach. To powinno, zdaniem władz miasta, rozwiązać problem z brakiem miejsc dla około 1200 uczniów, którzy nie zostali przyjęci do żadnej szkoły.

26 sierpnia o godz. 13.00 w każdej szkole zostały opublikowane listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Wtedy okazało się, że nadal nie wszyscy uczniowie mają miejsca w placówkach. 380 miejsc pozostało wolnych – jednak najwyraźniej oferta szkół nie do końca odpowiadała preferencjom uczniów.

Władze miasta wzięły to pod uwagę i by zapewnić możliwość nauki każdemu uczniowi z Poznania – uruchomiły dodatkowych 9 klas w następujących szkołach: Zespole Szkół Budownictwa Nr 1, Zespole Szkół Odzieżowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespole Szkół Zawodowych nr 6 oraz w Zespole Szkół Elektrycznych nr 2. To 270 miejsc dodatkowych miejsc dla uczniów.

– Ponadto w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych podjęliśmy decyzję o zniesieniu limitu 30 uczniów w oddziale, pozostawiając decyzję o przyjęciu w rękach dyrektorów szkół – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. – Mamy nadzieję, że w każdym oddziale klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej powstanie przynajmniej jedno wolne miejsce, co przyniesie dodatkowo 298 miejsc.

Łącznie daje to 948 miejsca – czyli więcej niż jest uczniów, którzy jeszcze nie znaleźli dla siebie szkoły. Jak podkreśliły władze miasta – co roku w Poznaniu na uczniów czeka znacznie więcej miejsc niż jest absolwentów szkół podstawowych, nawet jeśli, tak jak w tym roku, szkoły opuścił podwójny rocznik. Miniony rok szkolny w Poznaniu szkoły podstawowe zakończyło ponad 5,2 tysiąca uczniów, a przygotowano około 10 tysięcy miejsc.

Miasto ma nadzieję, że oferta jest na tyle różnorodna, by każdy kandydat znalazł placówkę zgodną z jego preferencjami – bo to z tym jest problem, a nie z liczbą miejsc.

Poznańska Nowa Lewica jest jednak zdania, że nabór w stolicy Wielkopolski był zorganizowany źle i można to było zrobić o wiele lepiej, czego dowodzi nabór w innych miastach. Partia wydała w tej sprawie stanowisko:

“W pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych nie dostało się: w Poznaniu 3 854 osób, w Krakowie 2 600 osób, we Wrocławiu 1 300 osób, w Łodzi 367 osób” – wylicza Nowa Lewica. – “Wszystkie samorządy miały trudno, ale to wypadł najgorzej. Miasto Poznań oblało #EgzaminÓsmoklasisty i zafundowało młodym ludziom stres na całe wakacje. 1 września b.r. odbędzie się Komisja Oświaty poświęcona wynikom rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu. Niestety w trybie zdalnym, choć uważamy, że tak ważne dyskusje wymagają rozmów bezpośrednich! Liczymy, że współodpowiedzialni za taką sytuację Prezydent Miasta Poznania, Wydział Oświaty UMP, ale również radni Komisji Oświaty i Wychowania szybko wyciągną wnioski i naprawią ten system, bo są to winni poznańskiej młodzieży!!!”.

https://www.facebook.com/nowalewicapoznanska/posts/pfbid0DJhDQSt8yhX2mdgBZwJtQzjRnDGpVxrqoTG9BKEekUb9omgBhAyj9im3oxC3vtyYl

Informację o wolnych miejscach będzie można znaleźć na stronie internetowej Poznańskiego centrum Superkomputerowo-Sieciowego w zakładce “nabór” oraz od 30 sierpnia w aktualnościach na Poznańskim Serwisie Oświatowym.

Strona głównaPoznańPoznań: Dodatkowa oferta dla absolwentów podstawówek. Miasto zapewnia, że miejsc nie zabraknie