Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Dni Twierdzy Poznań już w następny weekend

Forty otworzą swoje podwoje, schrony przygotowały mnóstwo atrakcji, chcący zejść do podziemi też nie będą zawiedzeni – to wszystko czeka na miłośników fortyfikacji podczas IX Dni Twierdzy . To już 28 – 29 sierpnia!

Poznań jest wymarzonym miastem do prezentacji architektury obronnej – począwszy od wałów grodu Mieszka I poprzez średniowieczne mury miejskie, XIX-wieczna pruską twierdzę i dwudziestowieczne schrony aż po obiekty z czasów zimnej wojny. Jest o czym mówić i co pokazywać – a wszystko zostanie pokazane i omówione podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań.

W tym roku będzie można zwiedzić siedem z osiemnastu pruskich fortów zbudowanych w XIX wieku: Fort Ia, Fort 4a, pozostałości Fortu V, Fort Va, Fort VI, Fort VIIa, a także Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan, do którego będzie można wejść mimo trwającego remontu.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), dołącza do Dni Twierdzy Poznań, tak samo jak Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego), gdzie będzie można zobaczyć między innymi oryginalny czołg “Rudy” z serialu o czterech pancernych, a także inny “filmowy” czołg, który na swym pancerzu ma autograf Stevena Spielberga.

Warto się wybrać na spotkanie “Nuklearny generator chmur. Archeologia zimnej wojny”, spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Kiarszysem, archeologiem i autorem książki “Atomowi żołnierze wolności” o tajemniczych bazach atomowych w Polsce, a także planach wojny atomowej w Europie. Spotkanie odbędzie się w bardzo odpowiednim miejscu, bo w Przeciwatomowym Schronie dla Władz Miasta Poznania (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) – czasowo udostępnionym do zwiedzania.

Dni Twierdzy Poznań to także okazja, by zajrzeć do XIX-wiecznej kaponiery kolejowej, a tam między innymi wysłuchać prelekcji Mariusza Wojciechowskiego “Kaponiery w Poznaniu i nie tylko”.

nie zabraknie oczywiście tak lubianych przez odwiedzających forty rekonstrukcji historycznych i wystaw. Będzie można obejrzeć obóz wojskowy, lazaret polowy i oczywiście żołnierzy w mundurach z czasów średniowiecza, Powstania Wielkopolskiego czy drugiej wojny światowej. W Forcie Va będzie można na raz zobaczyć aż stu rekonstruktorów prezentujących różne epoki. W schronach w parku Wilsona i parku Sołackim z kolei będą zainscenizowane polowe szpitale.

W Forcie I będzie też można spotkać się z… pszczelarzem, który opiekuje się fortową pasieką, będzie także Koło Gospodyń Wiejskich, a w Fortach Va, VI i VIIa będzie prawdziwa wojskowa grochówka. A po szczegóły średniowiecznych umocnień warto będzie się wybrać do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.

Będą też wycieczki: Stowarzyszenie Reduta oprowadzi po Cytadeli, a Poznańskie Centrum Dziedzictwa – po centrum Poznania, które też kiedyś zajmowała twierdza. Będzie też sporo atrakcji dla najmłodszych – w Fortach Ia, V, Va i VI będą na nich czekać animacje i zabawy edukacyjne, a w “Starym Schronie” na Jeżycach – gry sztabowe i argumentacyjne.

Atrakcji jest jeszcze o wiele więcej i dwa dni mogą nie wystarczyć na zobaczenie wszystkiego, na co się będzie miało ochotę. Warto więc zawczasu zajrzeć do programu imprezy na stronie Dni Twierdzy Poznań i zaplanować sobie zwiedzanie, by zobaczyć jak najwięcej.

Strona głównaPoznańPoznań: Dni Twierdzy Poznań już w następny weekend