Poznań: Dąb Krzysztof wreszcie odetchnie!

Dąb Krzysztof fot. ROW
Na placu zabaw wokół najstarszego drzewa w Poznaniu, dębu „Krzysztofa”, trwa wymiana nawierzchni z poliuretanowej na ekologiczną. Nad pracami wykonywanymi przez Zarząd Zieleni Miejskiej czuwa Rada Osiedla Wilda.

Dąb rośnie na placu zabaw u zbiegu ulic Prądzyńskiego i Garczyńskiego. Nawierzchnia placu została kilkanaście lat temu wyłożona nawierzchnią poliuretanową – wówczas uważano, że jest ona lepsza dla bawiących się dzieci, bo upadek i ewentualne zranienia na miękką nawierzchnię nie są tak niebezpieczne jak na twardą ziemię czy kamienie. Dziś wiadomo już, że nawierzchnie tego rodzaju maja też wady i u bawiących się na nich dzieci mogą wywoływać reakcje alergiczne.

– Sztuczne nawierzchnie budzą wiele kontrowersji nie tylko ze względu na ich ingerencję w środowisko, ale także ze względu na ich wpływ na zdrowie korzystających z nich dzieci – zwracają uwagę wildeccy radni. – Dlatego też, jako rada osiedla, staramy się zapewniać naturalne podłoża na placach zabaw na naszym terenie.

Zmiana będzie dobra także dla drzewa – nawierzchnia ze zrębków drzewnych lepiej przepuszcza wodę i powietrze, lepiej też zmagazynuje wilgoć, co w czasach suszy w przypadku drzewa rosnącego w ściśle zabudowanym terenie ma ogromne znaczenie.

Prace rozpoczęły się na początku maja i powoli zbliżają się do końca. Po ich zakończeniu dzieci będą miały plac zabaw z dużo bardziej bezpieczną nawierzchnią, a dąb – wreszcie odetchnie…

Dąb Krzysztof – to dąb szypułkowy (Quercus robur L.). Imię Krzysztof, zakorzenione w lokalnej społeczności, dąb otrzymał od poznańskiej artystki – Anny Siwczyk (zm. 23.02.2010 r.), która przyczyniła się do obecnego stanu skweru, przywracając mu dawny wygląd i charakter.

Drzewo o regularnej koronie, w wieku około 250-300 lat i 375 cm obwodu (na wys. 130 cm), posiada duże wartości estetyczne. Stanowi ważny element krajobrazu gęsto zabudowanej dzielnicy Wilda, w której każda enklawa zieleni ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców. Drzewa pomnikowe, szczególnie w dużych miastach, stanowią wartość dodaną; są cennym świadkiem historii i dziedzictwem przyrodniczym. Odgrywają ważną rolę społeczną, przyrodniczą i zdrowotną.

Dąb Krzysztof w 2017 roku został ustanowiony pomnikiem przyrody i oznaczony stosowną tabliczką.

ROW, el

Podziel się: