Poznań: Czy Tomasz Łęcki zostanie dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu?

Tomasz Łęcki fot. UMP
Obecnie jest – jeszcze – dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Jednak podobno jeszcze w tym tygodniu ma otrzymać nominację na nowe stanowisko: dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Tomasz Łęcki jest samorządowcem – był burmistrzem Murowanej Gośliny w latach 1998-2014. Z wykształcenia jest jednak historykiem i to właśnie dlatego cztery lata temu został dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Wydawało się, że ta praca jest tym, co chce robić: zainicjował budowę nowej, jednej siedziby muzeum, obecnie rozrzuconego w kilku lokalizacjach. To dzięki niemu udało się też zrealizować remont Fortu VII.

Co ciekawe, miasto w październiku ogłosiło konkurs na dyrektora WMN – kadencja dyrektora Łęckiego właśnie dobiegła końca. Tomasz Łęcki wystartował w tym konkursie, obok Marcina Wiśniewskiego, kierownika Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Macieja Fortuny, znanego poznańskiego muzyka i kompozytora. Nie ulegało jednak wątpliwości, że to Tomasz Łęcki dzięki wiedzy, doświadczeniu i dokonaniom ma największe szanse na kolejną dyrektorską kadencję w WMN.

Jednak dziś Radio Poznań podało informację, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wysłał do związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych prośbę o zaopiniowanie zamiaru powołania na dyrektora Tomasza Łęckiego na dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu. Prośba jest spowodowana nierozstrzygnięciem konkursu na dyrektora muzeum.

Poznańskie muzeum nie ma dyrektora od roku. Poprzedni szef, profesor Wojciech Suchocki, odszedł na emeryturę, a jego obowiązki do czasu powołania nowego dyrektora przejął zastępca, Adam Soćko, który to stanowisko sprawuje od wielu lat. Adam Soćko wziął też udział w konkursie na dyrektora i przeszedł do drugiego etapu. Jednak najwyraźniej minister nie widzi go jako dyrektora placówki. Tomasz Łęcki w ministerialnym konkursie nie wystartował, ale minister w przypadku braku rozstrzygnięcia, może powołać osobę spoza grona kandydatów.

Kadencja dyrektora Muzeum Narodowego rozpocznie się 1 grudnia. Tomasz łęcki dyrektorem WMN jest do 9 grudnia. Czy przejdzie na nowe stanowisko? Okaże się w tym tygodniu.

Radio Poznań, el

Podziel się: