Poznań: Czy szefowie “wnuczkowej” mafii pójdą do więzienia? To wcale nie jest pewne

Prokuratura żąda kary bezwzględnego więzienia. Obrońcy chcą uniewinnienia. Zakończył się proces Adama P. i Arkadiusza Ł., szefów wnuczkowej mafii. Werdykt sądu poznamy na początku września.

Zdaniem prokuratury Arkadiusz Ł. powinien dostać 8 lat, a Adam P. 7 lat więzienia za dokonanie serii kradzieży i wyłudzeń setek tysięcy złotych od seniorów w Niemczech i Szwajcarii metodą “na wnuczka” – podaje “Głos Wielkopolski”. Tymczasem obrońcy oskarżonych utrzymują, że obaj szefowie “wnuczkowej” mafii powinni zostać uniewinnieni.

Zdaniem prokuratora Marcina Szponda jego koledzy z Niemiec przysłali obszerne i dokładne materiały dowodowe, między innymi zeznania pokrzywdzonych i funkcjonariuszy, którzy zajmowali się sprawą, a także materiały z kontroli połączeń telefonicznych obu podejrzanych. Biegli potwierdzili, że nagrane głosy należą do Arkadiusza Ł. i Adama P. Są to jego zdaniem bezsporne dowody winy obu oskarżonych i podważenie ich nie jest możliwe.

Prokurator zwracał też uwagę na fakt szkód pozafinansowych wyrządzonych starszym ludziom: oni nie tylko zabrali im oszczędności z całego życia, ale jeszcze spowodowali poważne urazy psychiczne. To ogromna szkoda społeczna. Ważne jest też zachowanie oskarżonych: najpierw nie przyznawali się do winy, potem przyznali, a na końcu oświadczyli, że są niewinni.

Tymczasem obrońcy obu oskarżonych domagają się uniewinnienia twierdząc, że obaj mężczyźni nie popełnili przestępstw. Jeden z nich, mecenas Paweł Sołtysiak, stwierdził, że nie ma żadnego dowodu na winę jego klientów, chociaż nie kwestionuje tego, że przestępstwa zostały popełnione. Przede wszystkim nagrania rozmów zostały pozyskane nielegalnie, niezgodnie z konwencją genewską, i sąd nie powinien ich brać pod uwagę. A bez nagrań pozostałe dowody zdecydowanie tracą na wartości.

Proces w sprawie Adama P. oraz Arkadiusza Ł. ruszył w maju 2017 roku. Sąd wyda wyrok na początku września 2019 roku.

Głos Wielkopolski, el

Dodaj komentarz

avatar