piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Chce się żyć!

Taki tytuł nosi niezwykła wystawa, którą można oglądać w holu urzędu miasta. To 20 niezwykłych zdjęć, a ich bohaterkami są kobiety z nowotworami, które dzięki pomocy specjalistów przeszły spektakularne metamorfozy.

“Chce się żyć” to pilotażowy projekt stworzony przez dwie poznanianki: Agnieszkę Gajewską-Ziobro, stylistkę i kosmetyczkę oraz Lidię Bukowską, chorującą na raka aktywistkę, prowadzącą Fundację Pomocna Mama. Dzięki nim 10 kobiet ze zdiagnozowanym nowotworem przeszło metamorfozę – kosmetyka twarzy, makijaże, wystylizowane fryzury, rzęsy i paznokcie oraz odpowiednie stroje sprawiły, że uczestniczki projektu mogły na nowo odkryć swoją kobiecość i wzmocnić wiarę w siebie.

– Projekt skierowany był do tych pań, które w wyniku choroby nowotworowej straciły pewność siebie czy wiarę w swoją kobiecość – mówi Agnieszka Gajewska-Ziobro. – Choroba, terapia, czas leczenia często pozbawiają kobiety pewnych atrybutów kobiecości. Dzięki naszemu projektowi uczestniczki mogły znowu poczuć się atrakcyjnie.

Panie, które przeszły metamorfozę, nie zostały bez opieki – miały możliwość dalszych zabiegów fizjoterapeutycznych i upiększających, mogły też wziąć udział w rejsie po mazurskich jeziorach. Po cyklu spotkań kobiety biorące udział w projekcie zostały zaproszone na dwie sesje zdjęciowe. Powstałe fotografie zostały wydrukowane w dużych formatach i od poniedziałku można oglądać je w urzędzie miasta. Autorem zdjęć jest Andrzej Jenek.

– To ważny projekt, który wspiera kobiety zmagające się z trudnymi chorobami – podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. – Długie włosy i gęste rzęsy nie determinują kobiecości, ale dla prawie połowy chorych ich utrata jest jednym z bardziej traumatycznych skutków chemioterapii. Pacjentki po takich doświadczeniach często tracą wiarę w siebie i w swoje możliwości. Dlatego tego typu inicjatywy są niezmiernie potrzebne.

Projekt “Chce się żyć” stał się Fundacją “Chce się Żyć”, która wspiera osoby wymagające szczególnej opieki i pomocy – zwłaszcza osoby zmagające się z nowotworami, a także z innymi chorobami lub trudnościami życiowymi. Fundacja chce też propagować i wspierać działania kształtujące postawy tolerancji i przeciwdziałać dyskryminacji. Będzie też prowadzić akcje dotyczące promocji zdrowia i profilaktyki, zwiększania świadomości społecznej na temat chorób nowotworowych i upowszechniania aktywności ruchowej.

UMP, el

 

Aktualizacja 24 września 2019 / SS

W związku z zamieszaniem dotyczącym wystawy (więcej można przeczytać o nim tutaj), usunęliśmy wszystkie zdjęcia z otwarcia.

Strona głównaLifestylePoznań: Chce się żyć!