czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Bruk czy równa kamienna nawierzchnia na Starym Rynku?

Umowa na remont Starego Rynku została przez miasto podpisana, jednak grupa osób walczących o zachowanie obecnej nawierzchni nie zamierza złożyć broni. Jej członkowie ponownie wysłali pismo do prezydenta i przypominają o petycji.

Wojna o bruk toczy się od czasu, gdy miasto ogłosiło, że podczas remontu nawierzchni Starego Rynku obecny bruk, pochodzący z lat 60. ubiegłego stulecia, nierówny i zniszczony, zostanie zastąpiony inną, równą nawierzchnią, po której bez problemu będą się mogły poruszać osoby mające trudności z chodzeniem.

Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w maju tego roku, gdy władze miasta poinformowały, że decyzja o zmianie nawierzchni jest ostateczna. Zwolennicy pozostawienia bruku przygotowali petycję do prezydenta, a teraz ponownie wysłali do niego pismo w tej sprawie, właśnie ze względu na podpisaną umowę na remont Starego Rynku. Bo argumenty miasta uzasadniające wymianę nawierzchni ich nie przekonały.

“Odpowiedź, którą otrzymaliśmy jest wysoce niesatysfakcjonująca, i nie daje odpowiedzi na na nasze postulaty” – piszą zwolennicy pozostawienia bruku. – “Nasza petycja nadal pozostaje aktualna, dlatego jako załącznik do naszego pisma wysłaliśmy naszą petycję ponownie wraz z dodatkowymi podpisami zebranymi na petycjeonline oraz komentarzami sygnatariuszy petycji”.

Petycję w sprawie ochrony zabytkowego bruku na Starym Rynku w Poznaniu jak dotąd podpisało prawie 500 osób.
“Jesteśmy grupą ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, różnych zawodów, różnych poglądów, jednak wygląd i charakter tej przestrzeni jest dla nas niezwykle ważny” – piszą o sobie. – “Są wśród nas artyści, architekci, społecznicy, aktywiści, przedsiębiorcy, ludzie kultury, konserwatorzy, historycy sztuki, archeolodzy, mieszkańcy Starego Miasta, rowerzyści, opiekunowie osób niepełnosprawnych, rodzice z dziećmi w wózkach, kobiety na obcasach:), jednak czujemy tak samo. Pomysł zastąpienia starej zabytkowej kostki brukowej nowym ciętym kamieniem boli nas i bulwersuje. Jesteśmy przekonani, że można znacznie poprawić funkcjonalność nawierzchni Starego Rynku i okolicznych ulic, przy jednoczesnym zachowaniu ich walorów zabytkowych – dzięki ponownemu użyciu starej kostki, przy odpowiednim wykonaniu podłoża i spoin pomiędzy kostkami oraz zapewnieniu ciągów komunikacyjnych dla osób z wózkami i poruszających się na wózkach, w postaci równych chodników, pasów komunikacyjnych w płycie rynku, prowadzących do Ratusza, Arsenału, Wagi i innych budynków oraz obniżenia krawężników. Jesteśmy przekonani, że remont nawierzchni winien być przeprowadzony bez niszczenia zabytkowego charakteru tego miejsca oraz znacznie niższym kosztem, niż jest przewidywany”.

Autorzy petycji nadal uważają, że wymiana istniejącej kostki brukowej na nowy materiał to zły pomysł, ponieważ nawierzchnia z kamienia ciętego i równego sprawi, że Stary Rynek utraci swój zabytkowy charakter. Dlatego nie zamierzają się poddać i ponownie zaapelowali do prezydenta o pozostawienie bruku.

 

 

Strona głównaPoznańPoznań: Bruk czy równa kamienna nawierzchnia na Starym Rynku?