Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu

Wystawa „Poznań bez eksmisji, wyzysku i biedy! 25 lat Rozbratu!” jest próbą zaprezentowania wielowątkowej, społecznie, ekologicznie i kulturowo zaangażowanej działalności kolektywu Rozbrat. Galeria Miejska Arsenał zaprasza na spotkanie z Rozbratem.

Jak wyjaśniają organizatorzy wystawy, aby przybliżyć odwiedzającym najbardziej istotne z lokalnego punktu widzenia kwestie podzielili ekspozycję na osiem działów tematycznych. To ruch lokatorski, ruch pracowniczy, kultura bez cenzury, wydawnictwa, feminizm socjalny, kwestie ekologiczne, działania antywojenne oraz kampanie i inicjatywy społeczne.

Każdemu zagadnieniu poświęcona jest oddzielna infografika. Dodatkowo udostępniają wydawane przez kolektyw ziny, gazety i broszury. Tematykę lokatorską uzupełniają filmy dokumentalne zrealizowane podczas protestów przeciwko wysiedleniom mieszkańców kamienicy przy ul. Stolarskiej oraz na rzecz likwidacji osiedla kontenerowego w Poznaniu. Z kolei sprawy pracownicze podejmuje film pod tytułem „Płyta”, dokumentujący protesty pracowników zakładów Cegielskiego oraz wideo odnoszące się do sporu zbiorowego w Amazonie.

Wystawa ma zwrócić uwagę na kwestie prywatyzacji przestrzeni publicznej, przeznaczania terenów zielonych pod zabudowę i ograniczania dostępu do miejsc wspólnych. Rozbrat, jako ważne miejsce kulturotwórcze istniejące na mapie Poznania od ćwierci wieku, nie powinien z niej zniknąć z powodu presji ekonomicznej i prywatnych interesów.

Rozbrat jest miejscem, gdzie można organizować się inaczej – bez dotacji i sponsorów, na niekomercyjnych zasadach, wspólnie budując centrum społeczno-polityczne dostępne dla wszystkich, niezależnie od zamożności oraz pochodzenia. Ale to przede wszystkim miejsce, skąd biorą się różnorodne działania społeczne – by wyjść dalej w przestrzeń miasta.

Wystawę można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał przy Starym Rynku 6 do 22 września.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze