czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Będziemy mieć nowe jezioro. I to już za dwa lata

– W ciągu dwóch lat zakończy się budowa zbiornika Tulce, w gminie Kleszczewo, w powiecie poznańskim – obiecują Wody Polskie. Wykonawca ma być wybrany jeszcze w październiku, a budowa zakończona w 2022 roku.

Zbiornik ma mieć powierzchnię około 20 hektarów i pojemność retencyjną na poziomie 242 000 metrów sześciennych. Powstanie poprzez spiętrzenie wody w rzece Męcinie poprzez wybudowanie ziemnej zapory czołowej, usytuowanej w sąsiedztwie rzeki, około 70 m powyżej drogi Tulce–Środa.

To ostatni etap realizacji inwestycji. Wcześniej nastąpiło wydzielenie terenów pod budowę, co nie było łatwym zadaniem, gdyż ziemia miała wielu właścicieli, jak informuje Krzysztof Woś, zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Zbiornik jest budowany przede wszystkim dla celów rolniczych – ma magazynować wodę na potrzeby okolicznych upraw, w tym do nawodnień użytków zielonych. W Tulcach i okolicach mamy doskonałe warunki dla rolnictwa ze względu na gleby bardzo dobrej jakości. Problemem była tylko niedostateczna ilość wody. Problem stepowienia gleb ma w całej Wielkopolsce szczególne znaczenie, ale w obszarze planowanej inwestycji jeszcze większe. Występują tu najniższe w Polsce opady roczne – poniżej 550 mm. Do tego dochodzi jeszcze problem słabo przepuszczalnego podłoża i prawie całkowity brak lasów, co sprawia, że susza daje się tu szczególnie we znaki.

Czy zbiornik temu zaradzi? Specjaliści z Wód Polskich mają nadzieję, że tak, i to nie tylko w tym jednym, podstawowym aspekcie. Pojawienie się dużego zbiornika wodnego w okolicy, zwłaszcza jeśli będą mu towarzyszyć dodatkowe nasadzenia drzew, może zmienić mikroklimat i opady deszczu będą częstsze.

Podstawową funkcją zbiornika będzie ta rolnicza, ale będzie pełnił także funkcję turystyczno-rekreacyjną. A to z kolei jest szansa na rozwój gminy w tym kierunku – zbiornik położony tuż za granicami Poznania, z wygodnym dojazdem także podmiejską komunikacją, z pewnością przyciągnie wielu spragnionych odpoczynku nad wodą.

Obecnie trwa weryfikacja dokumentów przetargowych, ale prace powinny się rozpocząć jeszcze w październiku. Inwestycja zyskała dofinansowanie ze środków WRPO 2014-2020 i zgodnie ze złożonym tam harmonogramem prac zbiornik powinien powstać do końca 2022 roku.

Źródło:  Wody Polskie

Strona głównaPoznańPoznań: Będziemy mieć nowe jezioro. I to już za dwa lata