czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Będą pieniądze na Centralny Szpital Kliniczny?

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, ogłosiła, że budowa Centralnego Szpitala Klinicznego na Grunwaldzie ma zielone światło od rządu. A konkretnie polityczną zgodę na sfinansowanie budowy.

Co to konkretnie oznacza? Jak informuje Radio , Inwestycja została wpisana do wykazu prac rządu, a później zostanie umieszczona w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Inwestycję osobiście popiera premier, co jest swoistym prezentem od rządu dla startującej w wyborach do sejmu właśnie z Poznania z Poznania Jadwigi Emilewicz. I co ma oznaczać – jak uważa minister Emilewicz – że on na pewno powstanie. Będzie to pierwsza tak duża inwestycja zrealizowana w Poznaniu od ponad 10 lat ze wsparciem środków publicznych. Minister Emilewicz podkreśliła też zasługi Szymona Szynkowskiego vel Sęka, wiceministra spraw zagranicznych, w walce o pieniądze na szpital.

Jednak sama inwestycja budzi mieszkanie uczucia wśród poznaniaków, od kiedy pojawił się projekt budowy takiego szpitala – jak o tym pisaliśmy w TenPoznan.pl.

I nie chodzi o sam obiekt – na Grunwaldzie bezdyskusyjnie potrzebny jest choćby Szpitalny Oddział Ratunkowy, bo to duża dzielnica, a nie ma swojego SORu. Problemem jest jego skala, która – jak sądzi wielu społeczników – sprawi, że pacjenci dojeżdżający do szpitala zablokują wszystkie przyległe ulice, nie przystosowane do takiego natężenia ruchu, nie mówiąc już o miejscach do parkowania. Budowa szpitala oznacza też konieczność wycinki wielu drzew rosnących na tym terenie, co z kolei nie podoba się ekologom. A wszyscy wspólnie uważają, że pomysł budowy tak ogromnego obiektu w centrum miasta nie jest dobrym pomysłem. Powinien tu powstać mniejszy szpital, dla mieszkańców Grunwaldu – i to wszystko.

Realizacja tak ogromnego obiektu potrwa lata, bo ma on powstawać etapami: najpierw budynek, do którego przeniosą się: Szpital Przemienienia Pańskiego i placówka uniwersytecka z Grunwaldzkiej. W kolejnym obiekcie znajdą swoją siedzibę kliniki ze Szpitala imienia Heliodora Święcickiego (przy Przybyszewskiego), które nie mieszczą się w już w obecnej siedzibie.

Rząd ma przekazać na inwestycję 470 mln złotych. Pozostałe środki wyłoży Uniwersytet Medyczny, bo to będzie jego obiekt. Równolegle będzie też tam powstawał SOR dla 20-0 tysięcy mieszkańców Grunwaldu. Sama budowa zacznie się za rok, a ma zostać skończona w ciągu 6 do 8 lat.

Radio Poznań, el

Strona głównaPoznańPoznań: Będą pieniądze na Centralny Szpital Kliniczny?