Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Barokowe freski w Sali Sesyjnej UMP zostaną odkryte i wyremontowane

Obecnie można podziwiać zaledwie około 20 proc. XVIII-wiecznych malowideł na suficie Sali Sesyjnej – bo tyle zostało odsłonięte i wyremontowane podczas prac w 2018 roku. Wkrótce będą widoczne w całej okazałości, a prace mają ruszyć już jesienią.

– Zdobienia prawdopodobnie powstały około 1732 roku, kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego – wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków. – Wtedy pomieszczenie to służyło jako refektarz, czyli klasztorna jadalnia. Szacujemy, że freski zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie.

Dekoracje pokrywają niemal całą powierzchnię sklepienia sali – i nie tylko sklepienia. Nad oknami znajdują się popiersia świętych jezuickich, na których są przedstawieni Franciszek Borgiasz, Franciszek Ksawery, Alojzy Gonzaga oraz prawdopodobnie Ignacy Loyola. Na wschodniej i zachodniej ścianie są dwa portrety kardynałów w medalionach, a w centrum – mężczyzna w białej szacie niosący półmisek oraz dziecko nalewające wino do dwóch kielichów. W tle znajduje się stół nakryty obrusem. Scena przedstawia prawdopodobnie gody w Kanie Galilejskiej.

Odsłonięto też ślady po skutych sztukateriach na błękitnym tle. Nadal czytelna jest ich bogata ornamentyka roślinna, oplatająca niewielkie tondo (obraz lub płaskorzeźba w kształcie koła) z popiersiem Marii. Podczas prac prowadzonych trzy lata temu te odsłonięte poddano konserwacji zachowawczej, utrwalając je (bez ich uzupełniania) i porządkując estetycznie ślady po sztukateriach.

– Odkrycie stanowi wyjątkowo cenny i unikatowy przykład pierwotnego, niemal całkowicie nieznanego wcześniej barokowego wystroju budynku – zaznacza Bielawska-Pałczyńska. – Bardzo się cieszę, że już niedługo przywrócimy freskom ich dawną świetność, zachowując dla kolejnych pokoleń ślad historii.

Planowane prace mają odsłonić malowidła w całości i przeprowadzić ich konserwację, ma zostać także w pełni zrekonstruowana sztukateria roślinna i figuralna oraz rama sztukatorska położona w centralnej części sklepienia.

To nie jedyne działania zmierzające do odkrywania i zachowania cennych barokowych dekoracji dzisiejszej siedziby urzędu miasta. W 2017 roku przeprowadzono prace konserwatorskie w położonym obok Sali Sesyjnej niewielkim pomieszczeniu – dawnej jadalni rektora kolegium. Odsłonięto wtedy na sklepieniu malowidło “Kuszenie Chrystusa”, którego autorstwo przypisywane jest poznańskiemu franciszkaninowi, Adamowi Swachowi.

Inne przykłady XVIII-wiecznej dekoracji kolegium to odkryty w 1997 r. i poddany konserwacji polichromowany strop na drugim piętrze w skrzydle południowo-zachodnim, a także odkryte w 2007 r. okno, eksponowane na półpiętrze głównej klatki schodowej.

Renowacja rozpocznie się po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, co powinno nastąpić jesienią tego roku, a wykonawca będzie miał na wykonanie prac 18 miesięcy. Chętnych nie brakuje: w przetargu złożono osiem ofert.

Remont Sali Sesyjnej da się we znaki radnym, choć nie tak bardzo jak byłoby to przed pandemią, bo obecnie sesje odbywają się online, a na sali fizycznie są obecni jedynie przewodniczący rady, obsługa techniczna oraz pracownicy Biura Rady Miasta. Podczas remontu transmisje z obrad Rady Miasta Poznania będą się odbywały w Sali Białej.

Źródło: UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Barokowe freski w Sali Sesyjnej UMP zostaną odkryte i wyremontowane