Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: “Balladyna” – wyjątkowo aktualne Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie w tym roku było poświęcone “Balladynie” Juliusza Słowackiego. Prezydent Jacek Jaśkowiak uznał tegoroczną lekturę za tekst wyjątkowo aktualny.

– Bardzo się cieszę, że nawet w tak trudnych czasach nadal sięgamy po książki i mimo wielu ograniczeń znowu udało nam się spotkać na Narodowym Czytaniu – powiedział. – Tegoroczna lektura, jak na obecne polskie realia jest tekstem wyjątkowo aktualnym. Pokazuje walkę o władzę razem ze wszystkimi tragicznymi tego konsekwencjami. Sądzę, że szczególnie dzisiaj warto wrócić do “Balladyny” i wyciągać z jej lektury wnioski.

“Balladyna” zwana także “malinowym kryminałem” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego oraz debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Słowacki połączył w nim realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na sztukę, a powstałe na przestrzeni lat inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Miejsce akcji, czyli jezioro Gopło, sprawia, że jest to najbardziej wielkopolski z dotychczas czytanych tekstów.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 5 i jak co roku zorganizowała je Biblioteka Raczyńskich na swoim tarasie. Tradycyjnie fragmenty dramatu przedstawili ludzie świata kultury, nauki i polityki. Wystąpienie zainaugurował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz. Później fragmenty “Balladyny” czytali także m.in. senatorowie Jadwiga Rotnicka i Marcin Bosacki oraz posłanki – Katarzyna Ueberhan i Katarzyna Kretkowska. Wśród czytających nie zabrakło również dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anny Gruszeckiej, rektorki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiły Kaniewskiej, prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prof. Filipa Kaczmarka czy byłego rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego.

Kolejnym punktem programu był spektakl pt. “Balladyna '68” z tekstem Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego, czyli pełne dowcipu spojrzenie na arcydramat w wykonaniu asz.teatru. Po występach artystycznych dramat Słowackiego prezentowali także zgłoszeni wcześniej poznaniacy. Dla osób, które wzięły udział w akcji organizatorzy przygotowali doniczki z sadzonkami malin, które uczestnicy mogli zabrać do domu.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i arcydzieła polskiej literatury, zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku. Na liście lektur, które wzięły udział w akcji są: “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia oraz “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalka”Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku lekturą były “Nowele polskie”- zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

UMP, el

Strona głównaKulturaPoznań: "Balladyna" - wyjątkowo aktualne Narodowe Czytanie