czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Archiwum 30 lat festiwalu, Mela Koteluk i Abisynia, czyli festiwal Malta zaprasza

Poezja Baczyńskiego w muzyce Meli Koteluk i Kwadrofonika, wizyta w Abisynii, ale tej poznańskiej oraz uruchomienie multimedialnego archiwum Malty z 30 lat istnienia festiwalu – to wszystko i jeszcze więcej oferuje dziś Malta Festival Poznań.

W Kinie Pałacowym dziś kolejne spotkanie z Milo Rauem, bohaterem tegorocznego Portretu Artysty, dziennikarzem, reżyserem filmowym i teatralnym, który od 2018 r. jest dyrektorem NTGent w Gandawie. Widzowie Malty mogli obejrzeć nagrania jego spektakli i filmy: “Congo Tribunal”, “Pięć łatwych utworów”, “Orestes w Mosulu”. “Making of”, “Lam Gods” i “Nowa Ewangelia”. W poniedziałek i wtorek będzie można obejrzeć spektakl “Powtórzenie. Historia/e teatru”, który również został wyreżyserowany przez Milo Raua.

Po rozmowie z reżyserem rozpocznie się spotkanie z aktorem Sébastienem Foucaultem, który zagrał m.in. w spektaklach Raua “Hate Radio”, “The Civil Wars” i “Powtórzenie. Historia/e teatru”. Cykl zamknie rozmowa dramaturga i dyrektora Nowego Teatru w Warszawie Piotra Gruszczyńskiego z dramaturgiem NTGent Stevenem Heenem, a po rozmowach projekcja filmu “Just Asking: Film?” Oscara van Rompaya i Petera Seynaeve'a będącego adaptacją książki “The Interrogative Mood” Badgetta Powella, który jako spektakl miał premierę w NTGent w 2020 r.

W obiekcie-twierdzy „Nic nie znika, jedynie zmienia miejsce” – performatywny statement i pokaz krótkometrażowego filmu, wieńczący projekt “Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia” Karoliny Szczypek. Ten projekt to interdyscyplinarne działanie aktywistyczne, które w swoim centrum stawia Ziemię i jej prawa. Grupa badawcza, wyłoniona w otwartym naborze, podjęła działania na rzecz prawnego upodmiotowienia fragmentu parku Wieniawskiego w Poznaniu.

Pod Twierdzą odbędzie się dziś debata zatytułowana “Nadchodzi nowe średniowiecze”. O zjednoczeniu świata dzięki wspólnemu językowi i technologii, religii i etniczności jako ważnym czynniku tożsamości oraz wielkiej migracji i metropolizacji miast będą rozmawiać Edwin Bendyk i Grzegorz Lewicki. A we wnęce przy hotelu Lech zagrają Fetler i Karpiński – minimalistyczny duet na saksofon basowy i zestaw perkusyjny. W programie spora dawka kontrolowanej improwizacji i akustycznego noise'u, a także technicznej i ściśle obliczonej polirytmii i polimetrii.

Dzieci mają do wyboru warsztaty konstruktorskie Szyszki, trzcina, drewno, czyli budujemy domy dla owadów, a także nowocyrkowy spektakl “Dr Acrylicstein”. Niekonwencjonalne pomysły Acrylicsteina tworzą kabaretowy obraz zmagań z samym sobą i nieugiętymi prawami fizyki.

Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz zaprosi na spacer na Abisynię – zieloną wyspę, położoną między betonowymi blokami. Szpaki, sroki i sierpówki, rudziki, kowaliki i pleszki – zapewne uda się spotkać któreś z tych gatunków, warto więc zabrać ze sobą lornetkę. Do teatru zapraszamy na “Kombinat” w Teatrze Muzycznym i “Kalinę” w Teatrze Nowym. W Polskim Teatrze Tańca gramy “Święto wiosny: Preludium”. W wielkopolskiej odsłonie Festiwalu Malta na Bis w Koninie wystąpią dziś Usta Usta Republika ze swoim spektaklem “Procesy”.

W parku Wieniawskiego ostatnie orędzie wygłoszą nasze Queen of the Fortress, po którym, o godzinie 20.30, zostanie uroczyście uruchomione archiwum multimedialne Malty pod adresem archiwum.malta-festival.pl. Fani festiwalu zobaczą tam setki filmów, tysiące zdjęć i mnóstwo innych materiałów, które pozwolą im na odbycie sentymentalnej podróży przez 30-letnią historię festiwalu. W multimedialnej bibliotece znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów.

A wieczorem, na zamknięcie plenerowego programu Malty, rozpocznie się koncert Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik “Astronomia poety. Baczyński”. Artyści pokażą Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty w zespole Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.

NIEDZIELA 27 CZERWCA

10:00 SZYSZKI, TRZCINA, DREWNO, CZYLI BUDUJEMY DOMY DLA OWADÓW / Magdalena Garczarczyk, Tomek Kaszany / Zaprasza VOX / dla dzieci
11:00 CZASAMI NIE ROZUMIEM, KIM JEST ZIEMIA / Karolina Szczypek / rezydencja
11:00 SPOTKANIE Z REŻYSEREM SPEKTAKLU „POWTÓRZENIE” / Milo Rau, Dorota Semenowicz
12:00 DR. ACRYLICSTEIN / Kamil Dziliński / teatr familijny
12:45 SPOTKANIE ZE WSPÓŁPRACOWNIKAMI MILO RAUA / Sébastien Foucault, Eva-Maria Bertschy, Dorota Semenowicz / debata
13:00 SZYSZKI, TRZCINA, DREWNO, CZYLI BUDUJEMY DOMY DLA OWADÓW / Magdalena Garczarczyk, Tomek Kaszany / Zaprasza VOX / dla dzieci
14:45 SPOTKANIE Z DRAMATURGIEM NTGENT / Steven Heene, Piotr Gruszczyński / debata
15:00 DANIEL KARPIŃSKI, MICHAŁ FETLER / muzyka
16:00 JUST ASKING: FILM? / Oscar Van Rompay, Peter Seynaeve / film
16:00 CZASAMI NIE ROZUMIEM KIM JEST ZIEMIA / Karolina Szczypek / performance
17:00 NADCHODZI NOWE ŚREDNIOWIECZE / Edwin Bendyk, Grzegorz Lewicki, Karolina Lewicka / debata
17:00 KOMBINAT / Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Poznaniu / teatr
18:00 ZIELONA WYSPA. DLACZEGO NA ABISYNII DOBRZE MIESZKA SIĘ PTAKOM I LUDZIOM / Aleksander Przybylski, Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz / mikrowyprawa
18:30 QUEEN OF THE FORTRESS – ORĘDZIE #6 / Marta Jalowska / performance
19:00 ŚWIĘTO WIOSNY: PRELUDIUM / Monika Błaszczak & Luisa Mateo Dupleich Rozo / taniec
19:30 KALINA / Agata Biziuk, Teatr Nowy w Poznaniu / teatr
20:00 CZASEM NIE ROZUMIEM KIM JEST ZIEMIA / Karolina Szczypek / performance
20:30 MALTA FESTIVAL POZNAŃ 1991-2020 / Premiera portalu archiwalnego
21:00 ASTRONOMIA POETY. BACZYŃSKI / Mela Koteluk i Kwadrofonik / muzyka

Malta Festival

 

Strona głównaKulturaPoznań: Archiwum 30 lat festiwalu, Mela Koteluk i Abisynia, czyli festiwal Malta...