Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Alternatywny Przewodnik po placu Ratajskiego

Wirydarz na podwórzu jednej kamienicy, ogródki na innych, procesje Bożego Ciała i życie sąsiedzkie 30 i 50 lat temu, a wszystko ze zdjęciami z epoki i opowieściami mieszkańców. Tak wygląda Alternatywny Przewodnik po placu Ratajskiego.

Przewodnik jest efektem projektu realizowanego przez dwie absolwentki Uniwersytetu Artystycznego: Martę Węglińską i Patrycję Plich z inicjatywy edukacyjno-artystycznej “Kobalt migrating platform”. Pokazuje taki plac, jakiego już nie ma – albo jakiego wkrótce nie będzie, plac sprzed kilkudziesięciu lat, przez archiwalne zdjęcia i opowieści ludzi, także tych, którzy mieszkają tu całe życie.

30 lat temu Plac Cyryla Ratajskiego otrzymał swoją obecną nazwę. Na przestrzeni wielu lat, samo miejsce jak i nazwa przeszły wiele przemian. Czy to Königsplatz (plac Królewski), po odzyskaniu niepodległości – Nowomiejski, a w czasach PRL-u Młodej Gwardii, plac zawsze był ważnym miejscem, w którym przecinały się ścieżki mieszkańców i poznaniaków zmierzających do urzędów, biur czy teatrów albo wypoczywających przy fontannie wśród zieleni i rzeźb.

Marta Węglińska i Patrycja Plich zajmują się badaniami struktury miejskiej i ekologią. Realizowały społeczne przedsięwzięcia w wielu miastach Europy i Azji. Co dostrzegły na „Cyrylu”?

– To przede wszystkim wielość różnorodnych historii, inspirujące spotkania i odkrywanie zapomnianych historii, a te podkreślane były zdjęciami wyciąganymi przez naszych rozmówców z domowych zakamarków, starych albumów – mówi Marta Węglińska.

By uszeregować mnogość wspomnień autorki stworzyły mapę charakterystycznych miejsc, choć wielu z nich już nie ma, jak piekarnia Knasta z zapisami chleba na zeszyt i nieudanymi bułkami rozdawanymi za darmo dzieciakom, sklepem spożywczym Amino z oranżadą w proszku czy fryzjerem. Za to od zawsze był tam w różnych lokalizacjach kiosk i to nie jeden! Opowieści osób w nim pracujących, doskonałych obserwatorów i często powierników sąsiedzkich sekretów są dobrą klamrą historii fyrtla.

Przewodnik zawiera kilkadziesiąt historycznych zdjęć i równie wiele wspomnień m.in. o neonach kwiaciarni, poniemieckich bunkrach, studenckim klubie Aspirynka, w którym występowała Ewa Demarczyk i prostytutkach, będących powodem… stłuczek samochodowych.

Przewodnik jest dostępny online, a karty z opowieściami i zdjęciami rozwieszone zostaną w oknach i wnętrzach Galerii Centrala pod numerem 6a.

Projekt “Alternatywny Przewodnik po placu Ratajskiego” zrealizowały: Galeria Centrala Stowarzyszenie Fotspot i “Kobalt migrating platform” w ramach środków Rady Osiedla Stare Miasto.

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaPoznań: Alternatywny Przewodnik po placu Ratajskiego