piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Aleja Warciarzy na urodziny Warty Poznań

Siedem lip greenspire, których patronami jest siedmiu założycieli Warty Poznań, stanęło w pasie zieleni u zbiegu ulic Spychalskiego i Dolna Wilda. To Aleja Warciarzy odsłonięta w dniu 109. rocznicy powstania klubu.

Projekt ma symbolicznie połączyć historię Warty z nowoczesną misją klubu zaangażowanego społecznie. Do realizacji tej misji “Zieloni” zobowiązali się w opublikowanym jesienią ubiegłego roku “Planie Rozwoju 2020-23”, deklarując m.in. działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej Warta Poznań posadziła drzewa (lipy drobnolistne, odmiana greenspire), które pomogą oczyszczać miejskie powietrze i jednocześnie będą stanowić pomnik dla najbardziej zasłużonych postaci w dziejach najstarszego klubu piłkarskiego w Poznaniu.

Patronami pierwszych drzew w Alei Warciarzy są założyciele Warty Poznań – siedmiu chłopaków w wieku 16, 17 i 18 lat, którzy 15 czerwca 1912 roku powołali do życia pierwszy polski klub piłki nożnej w stolicy Wielkopolski. Są to kolejno: Franciszek Szyc – pierwszy prezes Klubu, Edmund Szyc – sekretarz w 1912 roku, a później m.in. kronikarz i prezes Warty Poznań, Stefan Malinowski – pierwszy skarbnik, Marian Beym – czyli pierwszy kapitan sportowy klubu oraz Stefan Mórkowski, Kazimierz Świderski i Ludwik Zysnarski.

– Docelowo posadzimy ok. 60 drzew, które dopełnią obraz Alei Warciarzy – podkreśla Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań. – Traktujemy ją jako żywy pomnik. Nie chcemy stawiać marmurowych czy granitowych monumentów dla osób zasłużonych dla klubu. Chcieliśmy zrobić coś spójnego z naszą filozofią. Ponadto zależy nam na tym, żeby inspirować, żeby młodzi ludzie mogli dowiedzieć się czegoś o Warcie, o jej historii w sposób oryginalny, przystępny i proekologiczny.

Lipy są pierwszym fragmentem Alei Warciarzy. Zostały posadzone w kwietniu, w okresie wiosennych nasadzeń, a w akcji wzięli udział przedstawiciele Warty Poznań i Zarządu Zieleni Miejskiej. Dziś natomiast posadzone wiosną drzewa zostały uroczyście odsłonięte przez zaproszonych gości.

– Jako przewodnicząca Rady Osiedla Wilda bardzo się cieszę, że mamy tutaj taki klub jak Warta – mówi Dorota Bonk-Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda. – Właściwie od początku, od zawsze Warta jest związana z Wildą, a Wilda jest związana z Wartą i współpraca klubu sportowego ze społecznością lokalną zaczyna się coraz lepiej rozwijać. Bardzo nas to cieszy. Te drzewa będą symbolem takiego trwałego wrośnięcia Warty Poznań w krajobraz wildecki, a cieszą tym bardziej, że znajdują się w południowym klinie zieleni, który ma za zadania dopowietrzać dzielnicę i dawać jej tlen. W ten sposób Warta dba też o nasze zdrowie.

Dorota Bonk-Hammermeister odsłoniła drzewo, którego patronem jest Edmund Szyc i podkreśliła, że bardzo się cieszy z tego powodu.

Przy jednej z lip głos zabrał Wojciech Kruk, przewodniczący Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
– Wielu może dziwić obecność moja, czy instytucji, którą reprezentuję – powiedział. – Ale proszę sobie wyobrazić, że Warta Poznań zawsze była klubem poznańskich kupców i przedsiębiorców. Stąd jako organizacja postanowiliśmy wrócić do tej tradycji i bardzo się cieszymy z tego, że Warta myśli podobnie. Jest wiele obszarów, w których możemy współpracować i konsolidować wokół tego pięknego, najstarszego, zielonego, co teraz jest szczególnie istotne, klubu Poznania. W dniu urodzin klubu życzę mu kolejnych sukcesów.

Ostatnią lipę odsłonili wspólnie Andrzej Żurawski, były wieloletni piłkarz i trener “Zielonych” oraz Karol Majewski, kierownik drużyny, związany z Wartą Poznań od ponad 30 lat.
– Jest to dla mnie ogromne wrażenie – mówił Andrzej Żurawski. – Przeszedłem z Wartą Poznań długą i wyboistą drogę, zarówno, jako piłkarz, ale też jako trener. Były na tej drodze awanse, krótkotrwałe sukcesy, ale też spadki. Czujemy się zaszczyceni, że możemy uczestniczyć w tym projekcie Warty Poznań. Wszystko idzie w kierunku przywrócenia klubowi dawnego blasku i nawiązania do lat świetności.

Aleja Warciarzy powstała u zbiegu ulic Spychalskiego (przy której znajduje się obecnie siedziba Warty Poznań) i Dolnej Wildy. Przy każdej lipie znajduje się drewniana tabliczka z nazwiskiem patrona oraz kod QR – po zeskanowaniu go trafimy na stworzoną z myślą o projekcie stronę www.alejawarciarzy.pl. Znajdują się tam informacje na temat całej inicjatywy oraz krótkie biogramy patronów drzew w Alei Warciarzy.

Warta Poznań

Strona głównaPoznańPoznań: Aleja Warciarzy na urodziny Warty Poznań