Poznań: Aktywiści przestrzegają przez katastrofą klimatyczną. I zapraszają na pogrzeb

„Pogrzeb Prz_szłości” – taki tytuł nosi happening, który odbędzie się 31 sierpnia w Poznaniu. Organizatorzy tłumaczą: „Aby nie żegnać przYszłości, czas rozliczyć się z przEszłością, która doprowadziła nas do katastrofy”.

Skąd ta nazwa?
– „Pogrzeb Prz_szłości” oznacza, że to od uczestnika, widza czy przechodnia zależy, co pożegna– wyjaśnia Lena Osuch-Cierniak z Extinction Rebellion Poznań, organizatora happeningu. – Może pożegnać przeszłość, bierność i przyzwolenie na wyniszczanie naszego jedynego domu przez polityków i korporacje. Dzięki temu da szansę na rozpoczęcie nowego etapu, w jedności z Ziemią, którą dotychczas ignorowaliśmy i raniliśmy, podejmując działania w celu powstrzymania najgorszych skutków katastrofy ekologicznej. Jest też druga opcja: pozostając obojętnym i biernym, może pożegnać przyszłość, której los nie jest przecież jeszcze w pełni przesądzony . Podobnie jak wielu innych licealistów, ma świadomość, że jeśli się nie opamiętamy, jej i kolejnym pokoleniom przyjdzie żyć w świecie z postapokaliptycznych koszmarów.

Choć demonstracja w formie konduktu pogrzebowego może wydawać się nietypowa, to wpisuje się ona w działalność Extinction Rebellion. Symboliczne pogrzeby prz_szłości odbywają się na całym świecie. W tym roku także w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.
– Nie jest to typowa manifestacja, nie będzie skandowania haseł – wyjaśnia Lena. – W formie performansu przypominającego uroczystość pogrzebową chcemy zwrócić uwagę mieszkańców, mediów, ludzi o różnych poglądach, na realny problem i jego skutki, jednocześnie mobilizując społeczeństwo do działania. Do Rebelii.

Kondukt pogrzebowy wyruszy 31 sierpnia spod Teatru Wielkiego (Opery) w Poznaniu, o godzinie 11.00. Przejdzie ulicą Święty Marcin, przez ul. Ratajczaka oraz Plac Wolności, by zakończyć się uroczystym pogrzebem pod Ratuszem na Starym Rynku. W jego trakcie zostanie odczytany list do Prezydenta Poznania – Jacka Jaśkowiaka.

Do konduktu może dołączyć każdy. Z racji tego, że jest to kondukt pogrzebowy, mile widziany jest adekwatny strój, najlepiej w ciemnych barwach. Można zabrać ze sobą również plakaty lub banery o tematyce proekologicznej.

– Jako Extinction Rebellion żądamy natychmiastowego przeciwdziałania wymieraniu – mówi Tash Lisiecki, kolejny uczestnik ruchu. – Domagamy się od rządzących i mediów, by mówili prawdę, informowali i edukowali. Domagamy się prowadzenia polityki klimatycznej opartej o aktualny stan wiedzy naukowej. Domagamy się, by polskie władze, wspólnie z innymi krajami, natychmiast rozpoczęły działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagamy się reformy gospodarki w takim kierunku, by zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtwarzanie się. Domagamy się udziału społeczeństwa w podejmowaniu kluczowych decyzji w formie panelu obywatelskiego. Dlatego prosimy pana Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, by tak jak władze Londynu, Mediolanu, Genewy i szeregu innych miast europejskich ogłosił w Poznaniu Klimatyczny Stan Wyjątkowy i zorganizował w tej sprawie Panel Obywatelski.

Extinction Rebellion sprzeciwia się bezczynności wobec trwającej katastrofy klimatycznej. Nie stosuje i nie będzie stosować żadnych form przemocy. Będzie jednak radykalnie sprzeciwiać się manipulacjom, zakłamaniu i milczeniu rządzących. Nie reprezentuje żadnej partii, grupy politycznej czy korporacji.

Wcześniej podobne wydarzenia miały miejsce 21 marca przed Inkubatorem Kultury Pireus oraz 27 kwietnia, kiedy kilkunastu aktywistów zatarasowało wejście na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbywał się Festiwal Fantastyki Pyrkon, oraz 24 maja, na zakończenie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Poznaniu, na Placu Kolegiackim, pod Urzędem Miasta Poznania.

Trzy dni po „Pogrzebie Prz_szłości” odbędzie się spotkanie wprowadzające dla wszystkich osób chcących dołączyć do ruchu Extinction Rebellion. 2 września o godz. 17.30 w „Galerii Tak” mile widziany będzie każdy, kto chce dołączyć.

Mat. pras., el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze