Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: 75. rocznica zakończenia bitwy o Poznań. Co się będzie działo?

Nieznane szczegóły bitwy, piknik militarny i rekonstrukcja wydarzeń z 23 lutego 1945 roku. Z okazji rocznicy wyzwolenia miasta spod okupacji niemieckiej w Poznaniu będzie się wiele działo!

W sobotę, 22 lutego o godzinie 17.00, Brama Poznania zaprasza na X Sesję Historycznego Klubu Dyskusyjnego zatytułowaną “75 rocznica zakończenia bitwy o

Sesję otworzą studenci Sekcji Studentów Historyków Wojskowości Studenckiego Koła Naukowego Historyków UAM im. Prof. Gerarda Labudy UAM w Poznaniu przedstawiając wyniki swoich badań i poszukiwań. Izabela Janicka (SSHW UAM) opowie o niemieckich planach obrony Poznania, Wiktor Stypczyński (SSHW UAM) omówi zagadnienie walk miejskich z użyciem sprzętu pancernego. Następnie Szymon Mazur z Wydawnictwa Miejskiego przedstawi zagadnienie udziału zbrodniarzy wojennych w walkach o Poznań – wśród niemieckich obrońców „Festung Posen” liczną grupę stanowili zbrodniarze wojenni.

Po krótkiej przerwie Wojciech Lorek z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego dokona prezentacji niemieckiego umundurowania zimowego z końcowego okresu II wojny światowej, a dr Maksymilian Frąckowiak przedstawi ostatnie prace ekshumacyjne na terenie miasta Poznania.

Na zakończenie wystąpi mgr Piotr Kotecki (Muzeum Uzbrojenia – Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu), historyk wojskowości, badacz dziejów Twierdzy Poznań. Wygłosi prelekcję pod tytułem: Relikty Twierdzy Poznań po 1945 roku

23 lutego 1945 roku kapitulacja obrońców Fortu Winiary zakończyła ponad miesięczną bitwę pomiędzy Armią Czerwoną, a wojskami niemieckimi. Wydarzenie to rozpoczęło nowy, niebadany dotychczas okres w historii Twierdzy Poznań. Obiekty budowane w I połowie XIX. wieku, forty z lat 70. XIX w. czy też zabudowa z miesięcy poprzedzających wybuch I wojny światowej miały teraz uzyskać nowe funkcje, właścicieli lub też zniknąć z pejzażu miasta. Tę najnowszą historię reliktów dawnej Festung Posen autor wystąpienia bada jako jeden z pierwszych pośród lokalnych badaczy architektury militarnej. Dokonane odkrycia, odnalezione dokumenty i wspomnienia rysują nowy obraz oraz dają odpowiedź na pytania zadawane od lat…

Natomiast w niedzielę 23 lutego Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli zaprasza od godz. 10 na “Piknik Militarny” z pokazem czołgu T-34 po renowacji. Piknik potrwa do godziny 15.00, a podczas niego będzie można obejrzeć inscenizację walk o Poznań przygotowaną przez grupy rekonstrukcji historycznej w mundurach wojsk walczących w Poznaniu w 1945 roku, obejrzeć pojazdy historyczne i uzbrojenie z tamtego czasu, zwiedzić muzeum – bilety na ekspozycję wewnętrzną w cenach specjalnych: 5 zł i 3 zł – i wybrać się na spacer historyczny, śladami walk o Fort Winiary (Cytadelę) w godz. 14:00 – 16:00. Zbiórka przed Muzeum Uzbrojenia, a będzie oprowadzał Maciej Karalus, redaktor serii wydawniczej Festung Posen 1945.

W samo południe na Cytadeli rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz Poznania, natomiast o 13.15 w sąsiedztwie, na boisku TKKF “Winogrady”, rozpocznie się kolejna inscenizacja zdarzeń sprzed 75 lat, którą przygotowało Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej “WARTA”. Inscenizacja została włączona w oficjalne obchody 75. rocznicy walk o Poznań, z tego powodu godzina inscenizacji zostaje przesunięta z godziny 14.00 na 13.15.

el

Strona głównaPoznańPoznań: 75. rocznica zakończenia bitwy o Poznań. Co się będzie działo?