Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: 18. Millennium Docs Against Gravity już we wrześniu

Koncert relaksacyjny Sonory, spacer z krytykiem architektury, Jakubem Głazem czy możliwość bicia rekordów na arcadowych grach wideo z lat 80. 3 startuje 18. Millennium Docs Against Gravity – największy festiwal filmów dokumentalnych w kraju.

Pierwszego dnia MDAG, czyli w piątek 3. września, w kinie Muza odbędzie się spotkanie „Kiedy poczucie niemocy zamienia się w działanie. Debata o współczesnym aktywizmie młodych ludzi”. Pretekstem do dyskusji będzie projekcja szwedzkiego obrazu „Jestem Greta” w reż. Nathana Grossmana, który zostanie wyświetlony o 20:00. To film otwarcia festiwalu, poświęcony postaci młodej aktywistki Grety Thunberg, której walkę o klimat obserwuje cały świat.

Rozmowę w Muzie bezpośrednio po seansie poprowadzi dziennikarka Maja Staśko, a poglądy wymienią: Paula Olejniczak z Kampanii Przeciw Homofobii, Zuzanna Kozak – aktywistka feministyczna oraz Wiktoria Jędroszkowiak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W debacie z publicznością gościnie przeanalizują siłę, jaką prezentują młodzi ludzie i wartości, w które wierzą.

W niedzielę, 5. września warto zajrzeć do Muzy na koncert relaksacyjny Sonory. Po projekcji norweskiego filmu „Cały ten dźwięk” w reż. Gunnara Halla Jensena, który pokażemy o 11:00, zapraszamy na koncert na niezwykłym i bardzo rzadkim instrumencie, jakim jest Sonora. Do tej pory wyprodukowano ich zaledwie osiem!

Będzie można sprawdzić, jak działa jego wibracja o częstotliwości 64 Hz i jakie wrażenie wywołuje
jednostajna, transowa muzyka. To idealna okazja, by całym ciałem poczuć basowy dźwięk i popłynąć z melodią alikwotów, która mu towarzyszy. Szlakiem muzyko- i wibroterapii uczestników poprowadzi Sonora Studio Masażu i Terapii Dźwiękiem.

W pierwszą festiwalową niedzielę o 16:00 zapraszamy z kolei na spacer z krytykiem architektury, Jakubem Głazem. Uczestnicy wyruszą sprzed Kina Muza tuż po projekcji fińskiego filmu „Aalto – z miłości do architektury” w reż. Virpi Suutari, którą zaplanowano na 14:00. To obraz, poświęcony postaci Alvara Aalto – ikonie wyważonej i wpisanej w kontekst architektury. Podczas spaceru „Ile procent Alvara?” będzie można się przekonać, czy w czasach powojennego modernizmu powstały w Poznaniu budynki, które mają podobne cechy. Jak wypada poznańska nowoczesność tamtych czasów na tle dokonań fińskiego twórcy? Czy chociaż niektóre realizacje są po części równie udane, jak te, które stworzył Aalto?

W poniedziałek, 6. września zapraszamy na kolejną dyskusję do Muzy. Po seansie paragwajsko – szwajcarskiej produkcji „Zostało nam słońce” w reż. Gabriela Lobosa o 18:00, porozmawiamy o wpływie cywilizacji industrialnej na świat radzący sobie dotąd bez wynalazków przemysłowych. Sprawdzimy, czy rola człowieka – dewastatora Ziemi – to wyłączna domena białego człowieka. Z antropologiem kulturowym, prof. Waldemarem Kuligowskim dyskusję poprowadzi przyrodnik i indianista, Krzysztof Mączkowski.

We wtorek, 7. września po projekcji czeskiego filmu „Wilki u bram” w reż. Martina Páva, która rozpocznie się o 17:30, zapraszamy do Muzy na dyskusję o tym niezwykle cennym i chronionym gatunku. W spotkaniu, które poprowadzi Krzysztof Mączkowski wezmą udział: dyrektorka poznańskiego zoo, dr Ewa Zgrabczyńska oraz dr Aleksandra Kraśkiewicz, znawczyni etologii wilka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. We troje zastanowią się, jak zmienia się wizerunek tego zwierzęcia w oczach człowieka i dlaczego jego ochrona jest tak ważna dla środowiska i ludzkości.

W piątek, 10. września w Muzie ponownie przyjrzymy się bliżej postaci Grety Thunberg. Zapraszamy na dyskusję tuż po projekcji filmu „Jestem Greta” w reż. Nathana Grossmanna. Początek seansu o 15:30. Nad fenomenem ekologicznym, ale też pokoleniowym tej młodej aktywistki pochylą się Krzysztof Mączkowski oraz Ola Polerowicz, aktywistka Obozu dla Klimatu i Zielonej Fali.

W piątek między 15:00 a 21:00 każdy widz, który zajrzy do Muzy, nie może przegapić wizyty na pierwszym piętrze kina. Dzięki współpracy z Collegium Da Vinci, w holu będzie można zagrać na kultowych, arcadowych grach wideo z lat 80. Pretekstem do wystawienia automatów jest projekcja filmu „Cannon Arm. Król zręcznościówek” w reż. Madsa Hedegaarda. Duńska produkcja opowiada o Kimie – legendzie sceny klasycznych gier wideo. Poznajemy go, kiedy postanawia pobić rekord świata i grać nieprzerwanie w „Gyruss” przez 100 godzin!

W sobotę, 11. września zapraszamy do Muzy na dyskusję „Czego najbardziej potrzeba bezdomnym psom w Polsce?”. Spotkanie odbędzie się tuż po seansie amerykańskiego filmu „Stambuł bez smyczy” w reż. Elizabeth Lo. Obraz, który zostanie wyświetlony o 14:45, opowiada o sytuacji bezdomnych zwierząt w Turcji, które nie są umieszczane w schronisku. O losie bezpańskich psów w Polsce z Aleksandrą Szymską, instruktorką szkolenia ze szkoły Psia Warta porozmawia kulturoznawczyni i filmoznawczyni, Dorota Reksińska. W trakcie festiwalu Kino Muza organizuje też zbiórkę karmy, którą przekaże do schroniska w Przyborówku. Prezenty dla czworonogów można przynosić do holu głównego kina.

W niedzielę, 12. września o 16:00 zapraszamy do Parku Adama Mickiewicza na zajęcia Tai Chi. Przy okazji projekcji amerykańsko – brytyjskiego filmu „Bruce Lee. Bądź jak woda” w reż. Bao Nguyena przybliżymy rodzimą kulturę tej legendy. Tai Chi to starochińska sztuka relaksu, medytacji i walki praktykowana współcześnie przez miliony osób na całym świecie. Równoważy ciało, oddech, energię i umysł. Zajęcia poprowadzi Tomasz Dudarski – nauczyciel Tai Chi, Chi Kung oraz I Liq Chuan, twórca TaiChi Online oraz Akademii Tai Chi Do.

Do Muzy zapraszamy też na rozmowy z twórcami filmów dokumentalnych, które można zobaczyć na Millenium Docs Against Gravity. Filozof i krytyk filmowy, Andrzej Marzec poprowadzi spotkania z Pawłem Łozińskim, Aleksiejem Paluyanem i Mikołajem Lizutem. Z kolei wieloletnia dziennikarka Radia Merkury, Agnieszka Maciejewska, będzie dyskutować online z Jennifer Abbott oraz Wagnerem Estephanem. Kulturoznawczyni i filmoznawczyni, Dorota Reksińska wymieni się myślami z bohaterką filmu „Furia”, Aleksandrą Rolą oraz z reżyserem tej produkcji, Krzysztofem Kasiorem.

Psychoterapeutka, Joanna Sowińska, poprowadzi rozmowy z reżyserami: Jakubem Drobczyńskim, Maciejem Białoruskiem i Jakubem Radosem oraz z reżyserką Jessicą Earnshaw. Widzów zaprosi też na filmoterapię. Szczegółowe kalendarium tych spotkań już wkrótce będzie można znaleźć na stronie www.mdag.pl.

Wstęp na spotkania, dyskusje, wykłady i warsztaty jest bezpłatny – w ramach wolnych miejsc. Pierwszeństwo mają posiadacze biletów na seans filmowy, połączony z danym wydarzeniem.

Przez cały czas trwania poznańskiej odsłony Millennium Docs Against Gravity zapraszamy do naszego klubu festiwalowego na Starym Rynku. W nowo otwartym SARP by Dragon Social Club każdy Widz i każda Widzka znajdzie przestrzeń na długie rozmowy po seansach filmowych. Za okazaniem biletu przy barze każdy z gości dostanie 10% zniżki.

MDAG

Strona głównaKulturaPoznań: 18. Millennium Docs Against Gravity już we wrześniu