czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: 12 hitów poznańskich wakacji. Co się najbardziej podobało?

W Poznaniu nic się nie dzieje? A jednak około 250 tysięcy osób wzięło udział w wakacyjnych cyklach wydarzeń wspieranych lub organizowanych przez miasto. Które najbardziej się podobały?

Jak zauważył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, w mieście rządził stereotyp, że latem tu się nic nie dzieje. Tegoroczne lato jest kolejnym dowodem, że to nieprawda.
– Od trzech lat coraz rzadziej słyszę takie głosy – podkreśla Jędrzej Solarski – ale teraz mamy solidną podstawę, by ogłosić, że w Poznaniu wakacyjnej nudy już nie sposób doświadczyć. szczególnie w tym okresie powinna być maksymalnie dostępna, stąd akcent na wydarzenia bezpłatne lub wymagające symbolicznej opłaty.

Najliczniejszą widownię zgromadził organizowany po raz drugi przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji cykl koncertowy #NaFalach. Średnia na każdym wydarzeniu przekroczyła 7000 widzów – nad jeziorem Strzeszyńskim najwięcej słuchaczy przyszło zobaczyć Kamila Bednarka, a nad Maltą Darię Zawiałow. 10 wydarzeń z udziałem 16 wykonawców obejrzało 71 000 widzów (w 2018 roku 46 000).

– Chociaż największy hit ostatniego roku to “Nie ma fal”, nasz cykl pokazuje na jak wysokiej fali popularności żeglują młodzi polscy wykonawcy ambitnej muzyki popowej, elektronicznej czy hip-hopowej – komentuje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.

Uzupełnieniem cyklu były lipcowe, organizowane przez Estradę poznańską koncerty (m.in. zespołów Mikromusic i Wczasy) na Wolnym Dziedzińcu, które zgromadziły prawie 5000 osób.

Dalszego wzrostu frekwencji nie można natomiast odnotować podczas cyklu Teatr Na Wolnym – co do jednej rozeszły się bowiem wszystkie wejściówki na 10 spektakli dla dorosłych i 3 dla dzieci. Oznacza to, że występy z udziałem m.in. Krystyny Jandy, Jana Peszka czy Andrzeja Seweryna obejrzało nieco ponad 10 000 widzów.

– Z satysfakcją obserwowaliśmy liczny udział osób w wieku senioralnym. To niezwykle wdzięczna widownia, doceniająca spektakle o głębszym przesłaniu i surowa w ocenie aktorów – mówi Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury. Cykl organizował Teatr Muzyczny w Poznaniu wraz ze Stowarzyszeniem Bona FIDE.

Dobiega końca kolejna edycja Lata z Estradą – cyklu ponad 100 wydarzeń, odbywających się w większości w peryferyjnych rejonach Poznania. Animacje kulturalne na terenie 11 osiedli odbywały się pod hasłem “Wiele Kultur. Jeden Świat” i zgromadziła w sumie 12 000 uczestników. Dominowały rodzinne zajęcia warsztatowe – w tym warsztaty kulturowe, plastyczne, fotograficzne, teatralne i spektakle teatralne (70 wydarzeń), odbyło się też 16 seansów kina letniego, 6 festynów i koncertów, 5 seansów planetarium oraz 4 potańcówki z muzyką na żywo.

– Po raz pierwszy wydaliśmy ulotkę “Lata z Estradą” w formie książeczki-informatora, zawierającego zbiorczą informację o wszystkich wydarzeniach. Dzięki temu nasi uczestnicy “migrowali” i uczestniczyli w zajęciach w różnych dzielnicach – zauważa Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej.

Sukcesem jest także inny program pod egidą Estrady – Kulturalny Stary Rynek. W lipcu i sierpniu w wybranych przez komisję konkursową cyklach wydarzeń wzięło udział ponad 15 000 odbiorców. Centralnym punktem jest Scena na Quadro, położona między Galerią Miejską Arsenał i Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, gdzie odbyło się ponad 20 otwartych koncertów (głównie jazz i muzyka kameralna) oraz spektakli teatralnych dla dzieci. Sąsiadujące z rynkiem uliczki ożywiły wydarzenia na Dziedzińcu Szkoły Baletowej (ul. Gołębia) oraz przy klubie Dragon na Zamkowej. Z kolei przed Odwachem wdzięczne miejsce dla swej twórczości znaleźli poznańscy jazzmani spod znaku tradycyjnego dixielandu.

Jak co roku własną strefę aktywności wakacyjnych pod hasłem Lato na Targach poprowadziła Grupa MTP. Przez siedem tygodni lipca i sierpnia przewinęło się przez nią 17 000 osób. Ponad 4000 widzów odwiedziło środowe seanse kina plenerowego, odbywały się także pikniki, festyny, wystawy i wydarzenia tematyczne, związane m.in. z 90. rocznicą PeWuKi.

Podobną liczbę uczestników (16 500 osób) zgromadziły sierpniowe Dni Twierdzy . Za ich sprawą Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna od lat konsekwentnie poszerza grono miłośników miejskiej turystyki śladami dawnych umocnień Poznania. Wielką popularnością – pod “nieobecność” poddawanego renowacji Fortu VII – cieszył się zwłaszcza Fort VI, gdzie przybyło ponad 3000 osób.

Poznań latem coraz chętniej wraca nad Wartę. Flagowy przykład kulturalny to prowadzony przez Fundację Inspirator projekt Aktywator, który do popularnych kontenerów przyciągnął około 57 000 czynnych uczestników 95 wydarzeń muzycznych, tanecznych, literackich i kabaretowych. Do wizyt nad Wartą zachęcały także wydarzenia organizowane przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami UMP w ramach programu Rzeka Warta Poznania (m.in. koncert operowy Warta Strauss Gala), które przyciągnęły łącznie ok. 10 000 osób. Z kolei w ramach organizowanego przez CTK Trakt w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Poznania cyklu Rzeka Żywa wzięło udział 13 000 osób, uczestniczących w wydarzeniach wokół wystawy “Zwierzęta Cybiny”.

Ogromny wkład w miejskie lato kulturalne wnoszą swoimi pomysłami wspierane przez Poznań organizacje pozarządowe. Obok dorobku Aktywatora warte zauważenia są starania Towarzystwa Bambrów Poznańskich i Fundacji Puenta, które przyniosły w tym roku także największe w historii Święto Bamberskie. Inscenizację 300-lecia przyjazdu osadników z Bambergu obejrzało w szczytowym punkcie na Starym Rynku około 5000 osób. Wydarzeniem również odnoszącym się do poznańskich tradycji był stworzony przez fundację Profile Pyrlandia Aquanet Festiwal – występy Krzysztofa Krawczyka i Margaret na Łęgach Dębińskich oglądało 10 000 osób. Obiecująco wypadła także nowa propozycja festiwalowa – w warsztatach tworzenia rzeźb piaskowych oraz wydarzeniach towarzyszących Poznań Sand Festiwal pod egidą Oddziału Promocji Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania wzięło udział ponad 3000 osób.

– Cieszy nas popularność letnich wydarzeń, ale frekwencja nie jest jedynym wyznacznikiem ich wartości. Istotna jest duża liczba nawet niewielkich wydarzeń i animacji, które sięgają po odbiorców nie tylko w centrum Poznania, ale i na jego peryferiach. Ten trend koniecznie chcemy utrzymać – podsumowuje prezydent Jędrzej Solarski.

Ranking – letnie top 12 Poznania:

1. Koncerty #NaFalach – 71 000
2. Aktywator (Kontener Art) – 57 000
3. Lato na Targach – 17 000
4. Dni Twierdzy Poznań – 16 500
5. Kulturalny Stary Rynek – 15 600
6. Teatr i Koncerty na Wolnym – 15 000
7. Rzeka Żywa – 13 000
8. Lato z Estradą – 12 000
9. Rzeka Warta Poznania – 10 000
10. Pyrlandia Aquanet Festiwal – 10 000
11. Święto Bamberskie – 5000
12. Poznań Sand Festiwal – 3000

UMP, el

Strona głównaKulturaPoznań: 12 hitów poznańskich wakacji. Co się najbardziej podobało?