środa, 17 kwietnia, 2024

Poznań: 10 lat Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Wyróżnienia dla pracowników i wizyta wojewody Michała Zielińskiego z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Kto by pomyślał, że CPR istnieje już 10 lat!

Wojewoda spotkał się z operatorami numeru alarmowego w Poznańskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Przekazał im wyróżnienia i okolicznościowy ryngraf z okazji jubileuszu 10- lecia CPR, a także odczytał list ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego do pracowników PCR z podziękowaniami za codzienną pracęi wyrazami najwyższego szacunku.

W Polsce mamy 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu, tworzących system, który został uruchomiony 11 lutego 2011 roku. Dwa dni wcześniej test działania przeprowadzono w Centrum Powiadamiania Ratunkowego właśnie w Poznaniu – i to tutaj odebrano pierwsze połączenia kierowane na numer 112.

Telefony odbierają przeszkoleni i certyfikowani operatorzy numerów alarmowych, których w Poznaniu jest 104 i którzy działają według jednolitych procedur. W ciągu doby odbierają nawet 6 tysięcy połączeń! Ich pracę wspomaga system teleinformatyczny, dzięki któremu zgłoszenie z dowolnego miejsca w kraju zostaje przekazane do odpowiednich terytorialnie służb ratunkowych. Numer alarmowy 112 jest bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, nie zastępuje dotychczasowych krajowych numerów alarmowych, ale działa obok nich.

W 2020 roku CPR w Poznaniu obsłużyło ponad 2 100 000 połączeń, z czego 554 tys. zgłoszeń przekazanych zostało do odpowiednich służb ratunkowych, by udzieliły natychmiastowej pomocy. Pozostałe zgłoszenia były niezasadne. Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego wynosi 10 sekund.

WUW

 

Strona głównaPoznańPoznań: 10 lat Centrum Powiadamiania Ratunkowego