Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Powstanie Wielkopolskie na weekend

Nie tylko 27, ale także 28, 29 i 30 grudnia w Poznaniu i okolicach nie zabraknie imprez upamiętniających Powstanie Wielkopolskie. Na co warto się wybrać?

28 grudnia o godzinie 10.00 ze Starego Rynku wyruszy organizowana przez City Event wycieczka szlakiem Powstania Wielkopolskiego specjalnie dla najmłodszych. Niezwykłą osobą będzie już sam przewodnik, czyli kapral Paluch, który w pełnym umundurowaniu i rynsztunku powstańca przywita przybyłych rekrutów i sprawdzi ich przydatność do walki w Powstaniu Wielkopolskim. Bilety na wycieczkę kosztują 16 zł.

O 17.30 na Starym Rynku rozpocznie się koncert połączony ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych pod hasłem “Wielkopolanie śpiewają Niepodległej. W chwilach próby zwycięstwo!” Na scenie wystąpią: Poznański Chór Chłopięcy pod kierunkiem Jacka Sykulskiego, Grzegorz Wilk, Natalia Sikora, Rafał Brzozowski, Kasia Moś, Jacek Kowalski, Grzegorz Kupczyk, Kasia Cerekwicka, Mariusz Szaban, Luxtorpeda, Ray Wilson, Mateusz Ziółko, Orkiestra pod kierunkiem Grzegorza Urbana.

Z pewnością tego dnia w Teatrze Polskim warto obejrzeć premierę “27 grudnia”. Tym razem powstanie zostanie zaprezentowane w konwencji… baśni dla młodzieży. Spektakl rozpocznie się o 19.00.

Również 29 grudnia będzie można wyruszyć na wycieczkę śladami Powstania Wielkopolskiego, i to aż dwa razy: o 10.00 i 15.00. Organizuje ją stowarzyszenie PoPoznaniu.pl. a obie wycieczki wyruszą sprzed Ratusza. Ich uczestnicy pod wodzą przewodnika Jarka odwiedzą miejsca związane z największym polskim zwycięskim powstaniem. Na trasie wycieczki nie zabraknie Bazaru, ulicy Ratajczaka czy pomnika Powstańców Wielkopolskich, ale będą także miejsca i tematy mniej znane, takie jak zamach na Ratusz, Sejm Dzielnicowy czy udział… marynarzy w działaniach zbrojnych. To doskonałą okazja, by odświeżyć lub rozszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim.

Wycieczka odbywa się w konwencji “free walking tour” – niezależnie od warunków pogodowych i liczby uczestników. Na zakończenie spaceru można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Tego samego dnia o godzinie 11.00 Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego zaprasza chętnych na uroczystości rocznicowe do Lusowa. Rozpoczną się one mszą świętą w intencji wszystkich powstańców z udziałem kompanii honorowej 17 WBZ z Międzyrzecza oraz orkiestry wojskowej. Po mszy nastąpi przemarsz na lusowski cmentarz, gdzie przy grobie generała Dowbora-Muśnickiego nastąpi ciąg dalszy uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym. Nie zabraknie też krótkiego wykładu w tamtejszym muzeum, który przybliży ideę powstania i sylwetkę jego dowódcy.

30 grudnia natomiast warto się wybrać do… Komendy Miejskiej Policji. O godzinie 14.00 rozpocznie się tam inscenizacja historyczna zatytułowana “Kiedy Niemcy opuszczali Poznań”. Przypomnijmy, że komenda mieści się w koszarach 6 pułku grenadierów, a właśnie z tego budynku dokładnie sto lat temu, 30 grudnia 1918 roku, żołnierze niemieccy pokonani przez powstańców odmaszerowali w kierunku dworca kolejowego, żeby opuścić Poznań.

To właśnie wydarzenie przypomni inscenizacja historyczna, którą będzie można obejrzeć w niedzielne popołudnie. Rozpocznie ją pokaz szturmu, a następnie rekonstruktorzy w mundurach armii niemieckiej o okresu I wojny światowej przejdą w eskorcie powstańczej spod dawnych koszar przy ulicy Szylinga w kierunku dworca.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na wewnętrznym parkingu Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Szylinga widowisko będzie mogło obejrzeć maksymalnie 200 widzów, jednak już wymarsz niemieckich żołnierzy będą mogli oglądać wszyscy chętni. Kolumna żołnierzy eskortowanych przez powstańców przejdzie ulicami: Szylinga, Kraszewskiego, Zwierzyniecką do Kaponiery i na Dworzec Letni. Zakończenie przemarszu nastąpi około 15.30.

el, fot. Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Strona głównaKulturaPowstanie Wielkopolskie na weekend