Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Powstanie Wielkopolskie ma swoje święto! Duda: “To akt sprawiedliwości dziejowej”

– To akt sprawiedliwości dziejowej – w ten sposób prezydent Andrzej Duda podsumował podpisanie w hotelu Bazar ustawy o ustanowieniu 27 grudnia nowego święta państwowego: Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Przed podpisaniem ustawy prezydent Andrzej Duda odwiedził jeszcze Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i złożył wieniec na grobie generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Towarzyszył mu Jerzy Gogołkiewicz, wnuk generała.

Później udał się do hotelu Bazar, bo to właśnie tam odbyło się podpisanie Ustawy z dnia 1 października 2021 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystość w Bazarze rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Polski przez Poznański Chór Chłopięcy pod dyr. J. Sykulskiego. Sam prezydent podziękował za spotkanie i za to, że odbywa się ono w tym historycznym miejscu, którym jest hotel Bazar. Tu przecież zamieszkał Ignacy Jan Paderewski i tutaj też wygłosił swoje słynne wystąpienie, które doprowadziło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

– Przekazałem i ustawę, i postanowienie o jej publikacji na ręce inicjatorów tej jakże ważnej inicjatywy ustawodawczej – mówił prezydent Duda. A przez to mam takie poczucie, że niejako zwróciłem Wielkopolanom tę ustawę powierzoną mi 6 września. Powierzono mi ją jako prezydentowi RP w zaufaniu, co przyjąłem z wielkim wzruszeniem i wielkim szacunkiem, abym wystąpił z prezydencką inicjatywą ustawodawczą, by ten dzień zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na 27 grudnia każdego roku mógł być ustanowiony. Tak się też stało.

Prezydent podziękował też posłom i senatorom za to, że w powadze, z wielką odpowiedzialnością, w poczuciu jedności i bez zbędnych dyskusji politycznych ten dzień ustanowiły.
– Jego ustanowienie jest aktem politycznym – podkreślił – ale jest aktem politycznym wspólnej, naszej, narodowej, polskiej, a w tym wielkopolskiej, polityki historycznej. Z całego serca za to dziękuję, że i posłowie i senatorowie sprawnie przeprowadzili ten proces legislacyjny, a ustawa mogła przybyć do mnie, do Pałacu Prezydenckiego, w celu dopełnienia tych ostatnich dwóch aktów, którymi jest podpisanie ustawy tu w Poznaniu i przekazanie jej do publikacji.

Prezydent zapewnił, że publikacja odbędzie się w najbliższym czasie publikacja, żeby już w tym roku ten dzień być obchodzony jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
– Ale nie dniem wolnym od pracy, bo o to nie wnosiła, co podkreślam z całą mocą – zażartował.

Andrzej Duda nazwał to aktem dziejowej sprawiedliwości wobec Powstania Wielkopolskiego, które przez dziesiątki lat było niedoceniane w kraju, a pamięć o nim kultywowano tylko w Poznaniu i Wielkopolsce. Podkreślił, że powstanie było doskonale przygotowane, o czym świadczą niewielkie straty w ludziach – liczbę poległych ocenia się na 2200 do 2500 powstańców. Przy takiej skali walk, jakie się toczyły, to naprawdę niewiele. Zwrócił też uwagę na znaczenie samej Wielkopolski dla odrodzonej Polski i jej tożsamości.

– Czy ktokolwiek wyobraziłby sobie odrodzoną II RP po zaborach bez Poznania i Ostrowa Tumskiego z katedrą, baptysterium? Bez Ostrowa Lednickiego, Gniezna? Nie wiem, czy takie państwo polskie wytrzymałoby się bez tych swoich fundamentalnych symboli – mówił. – Przecież to tutaj jest kolebka naszej państwowości, tutaj narodziło się państwo Polan, budowane przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. To trzeba jasno powiedzieć: tak, 11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości. Ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto, , kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się RP. Dlatego właśnie Powstanie Wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Cześć i chwała bohaterom. Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim.

Obecni na sali podziękowali Andrzejowi Dudzie gorącymi i długimi oklaskami. Podziękował też Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i jeden z inicjatorów ustawy, wplatając w podziękowania słowa cytaty ze słynnego przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego.
– Jak mało kto spoza Wielkopolski czuje pan i rozumie naszą historię. Za to wielkie dzięki – powiedział.

Zdaniem dyrektora Terleckiego dzisiejsza uroczystość jest najlepszym dowodem na to, że warto mieć marzenia.
– Marzenia się spełniają – podsumował. – Ja właśnie w ręku trzymam to spełnione marzenie, które dostaliśmy od pana prezydenta. Ale mamy też inne marzenia, rozpędzamy się. Chcemy w Poznaniu zbudować nowoczesne, atrakcyjne muzeum, które Polakom i gościom zza granicy opowie tę wspaniałą historię.

Na zakończenie prezydent Polski dostał honorową statuetkę Dobosza Wielkopolskiego, nagrodę Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego, wręczanej osobom szczególnie zasłużonym dla kultywowania pamięci o powstaniu.

Strona głównaPoznańPowstanie Wielkopolskie ma swoje święto! Duda: "To akt sprawiedliwości dziejowej"