piątek, 29 marca, 2024

Poseł Sterczewski apeluje o pomoc dla Afganistanu

“Wiele państw wysyła pomoc, tymczasem Polski rząd naszym sojusznikom proponuje 45 wiz z odbiorem… w New Delhi – 1004 km w linii prostej. To podły żart!” – napisał poseł w mediach społecznościowych. I wezwał Ministerstwo Spraw zagranicznych do natychmiastowych działań.

“Po opuszczeniu Afganistanu przez prezydenta Ghaniego i sił NATO kraj ten zostaje na nowo opanowany przez Talibów” – napisał poseł Sterczewski. – “Dla Afganek i Afgańczyków oznacza to utratę mozolnie budowanej przez ostatnie lata wolności – praw kobiet, wolności słowa czy prawa do sprawiedliwego procesu”.

Poseł zwrócił uwagę, że wiele krajów podjęło odpowiednie działania: USA i Wielka Brytania wysyłają wojska do wsparcia ewakuacji zagrożonych osób, Kanada obiecuje przyjąć 20 tys. osób uciekających przed prześladowaniami, a szereg państw europejskich wstrzymuje deportacje przybyłych z Afganistanu osób. Polska nie zadeklarowała pomocy.

“Od polskiego MSZ nie doczekaliśmy się jednak dotychczas niczego poza oświadczeniem, że temat jest konsultowany w ramach UE i NATO” – napisał poseł. – “Gdy Czesi, Słowacy i Ukraińcy wysyłają do Kabulu samoloty, Afganki i Afgańczyków zaangażowanych we współpracę z polskimi siłami informuje się, że mogą otrzymać wizę… w Ambasadzie RP w New Delhi!
Polscy żołnierze i żołnierki stacjonowali w Afganistanie przez prawie 20 lat. Współpracowało z nimi wielu miejscowych. Dziś ci ludzie, narażeni na zemstę Talibanu, potrzebują nie “wyrazów zaniepokojenia”, ale realnej pomocy!”.

Dlatego poseł wezwał Ministra Spraw Zagranicznych do podjęcia natychmiastowych, konkretnych działań i pyta, czy w ogóle istnieją plany wysłania pomocy humanitarnej do Afganistanu lub do afgańskich uchodźców i uchodźczyń uciekających do państw ościennych i jakie faktyczne konsultacje w ramach UE i NATO przeprowadziło w związku z sytuacją w Afganistanie Ministerstwo.

Poseł pyta także, czy zostanie wstrzymana możliwość deportacji osób szukających w Polsce azylu wzorem innych państw europejskich i czy Polska zadeklaruje możliwość przyjęcia uchodźczyń i uchodźców z Afganistanu, szczególnie tych bezpośrednio zaangażowanych we współpracę z Polskim Kontyngentem Wojskowym w czasie jego stacjonowania w tym kraju.

“Nie udawajmy, że nie mamy nic wspólnego z sytuacją w kraju, w którym 43 polskich żołnierzy straciło życie” – przypomina poseł. – “Nie bądźmy obojętni!”.

 

Strona głównaWiadomości z PolskiPoseł Sterczewski apeluje o pomoc dla Afganistanu