Polska: Spada liczba pacjentów z koronawirusem w szpitalach

Adam Niedzielski fot. KPRM
– Od trzech dni mamy wyraźną i stałą tendencję do spadku hospitalizacji – powiedział dzisiaj minister Niedzielski w Polskim Radiu 24. Jego zdaniem to dowód na to, że szczyt trzeciej fali, także w szpitalach, mamy za sobą.

Według danych przedstawionych przez ministra apogeum mieliśmy około dwóch tygodni temu i od trzech dni liczba pacjentów przyjmowanych na oddziały covidowe wykazuje wyraźną tendencję spadkową.

O tym, że szczyt trzeciej fali mamy za sobą, świadczy też wskaźnik R, który informuje o tym, ile statystycznie osób może zakazić jednak zakażona osoba. W czwartek 15 kwietnia wskaźnik R wyniósł 0,86, co oznacza, że jedna zakażona osoba zakaża mniej niż jedną osobę. Minister zamieścił tez na Twitterze wykres, z którego wynika, że od czerwca ubiegłego roku najwyższy wskaźnik mieliśmy w październiku, kiedy wynosił 1,55. W tym roku najwyższy był w marcu: 1,21.

Zdaniem ministra Niedzielskiego te dane pozwalają na optymizm – zwłaszcza że spada też liczba stwierdzonych zakażeń, mimo że przeprowadza się cały czas tyle samo testów, bo około 90 tysięcy. Spadki w stosunku do ubiegłego tygodnia wyniosą nawet do 10 tys. zakażeń.

Jednak na mówienie o wygraniu z pandemią jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Minister zwrócił uwagę, że koronawirus mutuje i że obecna fala, spowodowana mutacją brytyjska, jest zupełnie inna i znacznie groźniejsza niż fala pierwsza, której przyczyną był wirus z Wuhan. Nie wiadomo więc, czy nie czeka nas kolejna mutacja – i kolejne zagrożenie.

Podziel się: