piątek, 29 marca, 2024

Polska: Lek na raka piersi nie będzie refundowany?

Chodzi o Reseligo, bardzo ważny lek w leczeniu nowotworów piersi. Stowarzyszenie Otwarte Ramiona otrzymało informację, że preparat ma zostać wycofany z listy leków refundowanych. Czy tak się stanie? Zapytali o to ministra Niedzielskiego.

Oto treść petycji:

“Szanowny Panie Ministrze,

w związku z dobiegającymi do nas niepokojącymi informacjami odnośnie wycofania kolejnego ważnego preparatu stosowanego w leczeniu raka piersi – Reseligo (gosereliny), a także innych leków stosowanych w leczeniu onkologicznym i hematologicznym, zwracamy się o odpowiedź w trybie informacji publicznej na następujące pytania:
1. Jaki był powód zaprzestania refundowania preparatu Reseligo – stosowanego powszechnie w leczeniu pacjentek z hormonozależnym rakiem piersi?
2. Czy powyższa decyzja została poprzedzona stosownymi badaniami i oceną dotyczącą wpływu zaprzestania refundacji na dostępność i poziom leczenia pacjentek?
3. Ile leków stosowanych w leczeniu onkologicznym i hematologicznym zostało wycofanych z refundacji w okresie od stycznia 2020 r., a ile dodanych? Jakie były to leki?
4. Jak kształtowały się nakłady finansowe na leczenie onkologiczne w poszczególnych latach od 2012 roku?
5. Jakie działania podejmuje Ministerstwo, aby zachęcać pacjentki do regularnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów piersi – mammografii i innych, biorąc pod uwagę cały czas niski w skali Europy współczynnik kobiet zgłaszających się na badania przesiewowe?

Mając na uwadze fakt, iż nowotwory piersi są najczęstszymi występującymi u kobiet, a zachorowalność na nie niestety stale rośnie, ze strony Ministerstwa powinny zostać podjęte wszystkie możliwe kroki, aby z jednej strony – zachęcać do badań profilaktycznych, a z drugiej – aby zapewnić najlepsze dostępne leczenie w sytuacji, gdy na profilaktykę jest już za późno.

Dynamiczny postęp medycyny i badań naukowych w ostatnich latach dostarcza nam cały czas nowe, skuteczne preparaty, które pozwalają coraz efektywniej ratować ludzkie życie. Nie możemy więc pozwolić, aby bariera finansowa i polityka rządu, odbierająca dostępność części leków, stały na przeszkodzie do nowoczesnego i ratującego życie leczenia.

Kierując się więc dobrem pacjentek w Polsce, liczymy że refundacja powyższych preparatów zostanie przywrócona, a dobro Polek będzie ważniejsze niż polityczne i finansowe potyczki”.

Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego nowotwory złośliwe, w tym nowotwory piersi, są drugą z kolei najczęstszą przyczyną zgonu kobiet. Pierwszą są choroby układu krążenia. W 2018 r. 22,9 proc. wszystkich zgonów wśród kobiet stanowiły zgony z powodu nowotworów złośliwych.

Strona głównaWiadomości z PolskiPolska: Lek na raka piersi nie będzie refundowany?