czwartek, 28 marca, 2024

Polska: Co ze szczepieniami w zakładach pracy i grupami antyszczepionkowców?

– Przekroczyliśmy 10 300 000 łącznie wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką – powiedział minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień. Minister powiedział też, jak będą wyglądały szczepienia w zakładach pracy.

– Planujemy dalsze przyspieszanie i wykonanie 1 600 000 szczepień w przyszłym tygodniu – mówił minister. – Utrzymujemy deklarację, że co najmniej 20 mln szczepień zostanie wykonanych do końca drugiego kwartału.

Tu jednak na przeszkodzie może stanąć opóźnienie dostaw szczepionek. Jak jednak zapewnił minister, rejestracja będzie się odbywała bez przeszkód, jedynie pacjenci będą rejestrowani na nieco późniejsze terminy.

Minister Dworczyk poinformował też, że została wypracowana ostateczna wersja zasad szczepień w zakładach pracy. Te zasady zostaną opublikowane dziś na stronie rządu, a 4 maja ruszy rejestracja przedsiębiorców.

– To będzie ważny kanał szczepień – podsumował minister. – Na wejście do programu pozwala zebranie 300 pracowników bądź pracowników i ich rodzin chętnych do zaszczepienia.

Michał Dworczyk zaapelował też o cierpliwość do samorządów: samorządowe punkty szczepień powszechnych są uruchamiane w miarę dopływu do Polski szczepionek.
– Prosimy samorządowców, którzy się niecierpliwią o zrozumienie i elastyczne podejście do sytuacji – powiedział. -Obecne opóźnienia mają być nadrobione jeszcze w maju, ale podchodzimy do tych deklaracji ostrożnie, mając takie a nie inne doświadczenia. Będziemy informować na bieżąco, gdy będziemy mogli już oprzeć się na faktach.

Minister odniósł się też do informacji, że członkowie grup antyszczepionkowych rejestrują się na szczepienia i nie przychodzą, by zmarnować dawkę.
– W kwietniu 1,5 proc. zarejestrowanych nie stawiło się na szczepienia – wyjaśnił. – W stosunku do wszystkich zarejestrowanych to jest na szczęście niezbyt duży odsetek. Nie mamy żadnej informacji o zwiększonej utylizacji szczepionek, Polacy są roztropni i takie działania nie przekładają się na cały program.

Minister zapewnił też, komentując sytuację z ewakuacją dyplomaty z Indii, że rząd monitoruje wszystkie placówki Polski na świecie i będzie udzielał pomocy wszystkim dyplomatom, którzy będą jej potrzebować. Do ambasady w Delhi wysłano już niezbędny sprzęt oraz szczepionki, by zaszczepić cały personel.

Michał Dworczyk po raz kolejny podkreślił, że nie będzie komentował, jaki procent zaszczepionego społeczeństwa zapewni Polakom ochronę przed koronawirusem, bo nie jest lekarzem. Zresztą, jak zaznaczył, nawet wśród specjalistów nie ma zgodności na ten temat.

Poinformował też, że dzisiaj zostały uruchomione kolejne dwa roczniki, które mogą się rejestrować na szczepienie. Są to osoby powyżej 46 roku życia. System rejestracji działa bez zakłóceń. W połowie maja ruszy duża kampania profrekwencyjna, bo zainteresowanie jest większe wśród starszych roczników, niż młodszych. Rząd ma nadzieję, że dzięki kampanii to się zmieni.

Natomiast w środę, po posiedzeniu zespołu kryzysowego, zostaną podane decyzje o kolejnych złagodzeniach obostrzeń w Polsce.

Strona głównaWiadomości z PolskiPolska: Co ze szczepieniami w zakładach pracy i grupami antyszczepionkowców?