Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Podwyżka cen gazu. Samorządy zapowiadają skargi do UOKiK i URE

170 proc. – o tyle podwyższyła ceny firma G.EN. Gaz Energia dostarczająca gaz do wielu wielkopolskich gmin. Ucierpią nie tylko budżety mieszkańców, ale i gmin, co odbije się na poziomie inwestycji.

Przypomnijmy: mieszkańcy Tarnowa Podgórnego otrzymali informację o podwyżce cen gazu 6 października. W wielu przypadkach podwyżka wyniosła 170 proc. Tymczasem te osoby, które dostają gaz z PGNiG – również dostały informację o podwyżce cen, ale o… kilkanaście procent.

Mieszkańcy są oburzeni – dla wielu oznacza to konieczność wydania kilku tysięcy złotych więcej na ogrzewanie domów. W jeszcze gorszej sytuacji są gminy, które są klientami G.EN. Gaz Energia – jeśli się policzy wzrost kosztów ogrzewania dla szkół, przedszkoli, żłobków i budynków użyteczności publicznej w gminach, to w ogóle wyjdą horrendalne kwoty.

A jak informuje “Głos Wielkopolski”, problem dotyczy około 80 gmin w całej Polsce, a w Wielkopolsce to poza Tarnowem Podgórnym także Buk, Golina, kilka gmin w powiecie grodziskim i nowotomyskim. Wszystkie ogrzewają tym gazem szkoły, przedszkola, czasem sale wiejskie i urzędy. Wszystkie liczą teraz, ile drożej będzie je kosztować ogrzewanie – i na czym mogą zaoszczędzić. Mieszkańcy wszystkich tych gmin mogą się spodziewać mniejszych inwestycji, mniej wyremontowanych dróg i chodników, mniej placów zabaw czy atrakcji kulturalnych.

Najbardziej jednak wszystkich bulwersuje wysokość tej podwyżki. Firma G.EN. Gaz Energia twierdzi, że na cenę gazu w 95 proc. składa się koszt zakupu gazu, a tylko ok. 5 proc. to pozostałe koszty. A ceny gazu na świecie, zdaniem spółki, w ciągu ostatnich 12 miesięcy mocno poszły w górę, także te na polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie.

Mieszkańców i samorządowców to tłumaczenie średnio przekonuje – bo gdyby tak było, to równie wysokie podwyżki dostaliby klienci PGNiG. Tak się jednak nie stało. Ich podwyżki wynoszą najwyżej 20 proc., a nie 170. A przecież G.EN. Gaz Energia kupuje gaz od PGNiG właśnie i jest to polski gaz, między innymi z kopalni Młodasko.

Dlatego Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, chce zebrać wszystkie gminy, które ucierpiały wskutek drastycznej podwyżki cen, i wspólnie złożyć wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych. Zamierza się także zwrócić o pomoc do parlamentarzystów.

Samorządowcy są oburzeni sytuacją nie tylko dlatego, że klienci PGNiG dostali niższe podwyżki, ale też dlatego, że sami namawiali wielu mieszkańców do przechodzenia na gaz, mówiąc, że to z korzyścią dla środowiska, a cenowo nie będzie dużej różnicy. I jak teraz wyglądają przed mieszkańcami? W ich ocenie utracili wiarygodność, choć przecież nie odpowiadają za tę podwyżkę i nie mieli na nią żadnego wpływu.

W przyszłym tygodniu samorządowcy zamierzają złożyć wnioski do UOKiK. Natomiast przedstawiciele G.EN. Gaz Energia zapowiadają spotkanie z mieszkańcami w gminach.

Źródło: Głos Wielkopolski

Strona głównaBiznes i FinansePodwyżka cen gazu. Samorządy zapowiadają skargi do UOKiK i URE