czwartek, 28 marca, 2024

Pleszew: Szpital już produkuje własny prąd!

Niedawno zakończył się montaż paneli fotowoltaicznych na dachu szpitala – a dziś Pleszewskie Centrum Medyczne ma już dzięki nim własny prąd. Właśnie zakończyło się podłączanie instalacji do sieci energetycznej.

Na dachu pleszewskiego szpitala zamontowano w sumie 135 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 49,95 kWp. Zainstalowano je w systemie uniemożliwiającym uszkodzenie powierzchni dachu, który wcześniej został pokryty nową papą. Panele zostały ustawione w odpowiednim kierunku, tak aby uzysk energii elektrycznej był jak największy. I teraz placówka ma własny prąd.

– Szpital nie może funkcjonować bez prądu – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM. – Wszystkie urządzenia niezbędne do ratowania życia i zdrowia są zasilane energią elektryczną, począwszy od respiratora na rezonansie magnetycznym skończywszy. Bez prądu nie może się obejść żaden oddział, a tym bardziej sala operacyjna. Dlatego wybraliśmy najdogodniejszy i najbezpieczniejszy moment na przyłączenie fotowoltaiki do sieci, jakim jest noc z niedzieli na poniedziałek. To w tym czasie statystycznie najmniej się dzieje w szpitalu.

Kolejnym krokiem było sprawne połączenie ich z siecią energetyczną, co nie było łatwym zadaniem przy takiej skali przedsięwzięcia. Najbardziej ryzykowny okazał się ostatni etap polegający na dostosowaniu układu rozliczeniowego do instalacji fotowoltaicznej. Cała procedura trwała blisko 6 godzin! Uczestniczyli w niej pracownicy pionu technicznego i informatycznego szpitala, bo tu konieczna okazała się asekuracja pozwalająca na bezpieczne funkcjonowania placówki w tym czasie.

– Musieliśmy wziąć pod uwagę każdy scenariusz przewidujący nieudane podpięcie do sieci i podjęcie działań, między innymi na wypadek przeprowadzania nagłych operacji, podłączania chorych pod respiratory czy też ewakuacji pacjentów – wyjaśnia prezes PCM. – Zabezpieczenie dla całego szpitala stanowiły dwa niezależne źródła prądu w postaci agregatów prądotwórczych. Na szczęście wszystko przebiegło bez komplikacji i podłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej przebiegło płynnie. Uzyskaliśmy też odbiór instalacji od operatora, który zatwierdził prawidłowe podpięcie do sieci.

Rocznie pleszewski szpital płaci za prąd blisko 800 tys. zł. Fotowoltaika pozwoli na obniżenie kosztów, jest też korzystna dla środowiska, bo pozwoli na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Istotne jest również to, że szpital nie planuje odsprzedawania energii, bo zamierza w całości spożytkować ją na własne potrzeby. Koszt całej inwestycji wyniósł 300 tys. zł, co powinno się zwrócić placówce w ciągu 8 lat.

Strona głównaBiznes i FinansePleszew: Szpital już produkuje własny prąd!