czwartek, 28 marca, 2024

Pleszew: Kolejny szpital włącza się w leczenie pacjentów z koronawirusem

Od 7 października pacjenci wymagający leczenia szpitalnego z powodu covid-19 będą leczeni także w Pleszewskim Centrum Medycznym. Placówka ta wesprze pozostałe szpitale II poziomu zabezpieczenia w Wielkopolsce.

Decyzją wojewody wielkopolskiego w Pleszewie uruchomionych zostało 20 łóżek „covidowych”, w tym trzy łóżka intensywnej terapii. Pleszewskie Centrum Medyczne jest szóstym szpitalem II poziomu zabezpieczenia w Wielkopolsce.

– Obserwując sytuację w Wielkopolsce i monitorując stan obłożenia łóżek covidowych zarekomendowaliśmy wojewodzie utworzenie kolejnego szpitala II poziomu zabezpieczenia właśnie w Pleszewie – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Pleszewska placówka będzie z pewnością odciążeniem dla Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu.

Dyrektor wielkopolskiego NFZ liczy na to, że dzięki swojemu profesjonalizmowi i dobrej organizacji pleszewska placówka podoła nowemu wyzwaniu.
– Jesteśmy już przygotowani na przyjęcie pacjentów – mówi Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie. – Mieliśmy wolny oddział nefrologiczny, na który przenieśliśmy oddział paliatywny. W miejscu dotychczasowego oddziału paliatywnego stworzyliśmy oddział dla pacjentów z covid-19.

Nowo utworzony oddział posiada osobne wejście z zewnątrz oraz śluzę oddzielającą go od pozostałych pomieszczeń szpitala.
– Chciałbym pochwalić personel szpitala, który stanął na wysokości zadania – mówi Błażej Górczyński. – Mamy gotowy grafik i możemy przyjmować już pacjentów.
Pleszewskie Centrum Medyczne to szósty szpital II poziomu zabezpieczenia w Wielkopolsce. Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi, które leczą chorych na covid-19. Dysponują one 455 łóżkami, w tym 50 to łóżka intensywnej terapii.

Przypomnijmy, że zgodnie ze strategią walki z covid-19, która obowiązuje w Polsce od połowy , szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Wielkopolskie szpitale I poziomu dysponują liczbą 139 łóżek. Na tym poziomie znalazły się głównie szpitale powiatowe, ale też kliniczne i marszałkowskie. Po wykonaniu testu i otrzymaniu wyniku podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu. Pacjenci z pozytywnym wynikiem, którzy potrzebują leczenia szpitalnego, trafiają do placówki drugiego poziomu zabezpieczenia.

W Wielkopolsce, oprócz wspomnianego Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie, szpitalami drugiego poziomu są: Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu (który jest także szpitalem trzeciego poziomu), Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, Szpital Kliniczny im. Jonschera UMP w Poznaniu oraz Specjalistyczny Zespół Opieki nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.
– Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami wielkopolskich szpitali oraz z wojewodą wielkopolskim, monitorujemy sytuację, zbieramy raporty dotyczące obłożenia łóżek w poszczególnych placówkach i reagujemy, kiedy jest taka potrzeba – mówi Agnieszka Pachciarz. – Od 14 września, kiedy zaczęła obowiązywać nowa strategia, zwiększyliśmy liczbę łóżek zarówno na drugim, jak i pierwszym poziomie łącznie o 188 łóżek.

NFZ, el

Strona głównaPoznańPleszew: Kolejny szpital włącza się w leczenie pacjentów z koronawirusem