Reklama

Pikiety pod marketami: Czas skończyć z krwawą tradycją!

Fundacja Viva! rozpoczęła akcję przekonywania sklepów do wycofania ze sprzedaży żywych karpi. W piątek, 30.11 o godz. 18:00 aktywiści fundacji z Poznania pikietowali pod sklepem Kaufland przy Al. Solidarności 42.

W swoich mediach społecznościowych Viva! zachęca fanów do wysyłania maili do sieci oraz oznaczania sklepów w postach. Zbierane są także podpisy pod petycją.

– Zgodnie z badaniami CBOS z marca 2018 roku 86% Polek i Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody, umożliwiającej oddychanie. To między innymi efekt wieloletniej kampanii fundacji Viva! oraz zaangażowania klientów dokumentujących makabryczne sceny w marketach – mówi Malwina Malinowska z Fundacji Viva! – Na nagraniach najczęściej widzimy karpie w pojemnikach bez wody, w brudnej wodzie z zawartością krwi, martwe zwierzęta pływające w zbiornikach, nieprawidłowe zachowanie personelu sklepu, który podnosi ryby za skrzela, lub klientów, którzy noszą żywe ryby w plastikowych torbach bez wody – dodaje Malinowska.

– Sklepy powołują się na wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii, zapominając, że nie stanowią one przepisów prawa. Ustawa o ochronie zwierząt zabrania znęcania się nad zwierzętami m.in. przez uniemożliwienie realizacji potrzeb gatunkowych – mówi Magdalena Góra z Vivy! – W tym przypadku podstawową potrzebą gatunkową ryb jest oddychanie w wodzie – dodaje Góra. Dodatkowo warto tu podkreślić, że GLW wydał swoje wytyczne na podstawie badań przeprowadzonych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu w ramach projektu pt. „Nowa metoda pakowania żywych karpi przy sprzedaży detalicznej” realizowanego we współpracy z Towarzystwem Promocji Ryb, czyli podmiotem żywo zainteresowanym utrzymaniem status quo w zakresie sprzedaży żywych ryb, bez względu na koszty ponoszone w tym systemie przez zwierzęta.

Wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2016 r. wskazał, że nie jest dopuszczalne pakowanie żywych karpi do worków foliowych bez wody. Karp jest zwierzęciem wodnym i tylko w tym środowisku ma zapewnione właściwe warunki, stwierdził SN. Aktualne praktyki dużej części sprzedawców żywych karpi w okresie przedświątecznym są zatem niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt.

Dodaj komentarz

avatar