Piękno słowackich miast: Bańska Bystrzyca

Jest jednym z najpiękniejszych miast na Słowacji, a wycieczki chętnie zaglądają na jej teren. Bańska Bystrzyca, której walory turystyczne dostrzegło już niejedno biuro podróży, z pewnością zasługuje na uwagę. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakie atrakcje turystyczne czekają na jej terenie?
Z dziejów miasta

Bańska Bystrzyca to ośrodek miejski, którego historia obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Uznana w połowie XIII wieku za wolne miasto królewskie, przez wieku rozwijała się pomyślnie, czerpiąc wiele korzyści z królewskich przywilejów. Szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i rzemieślniczych na terenie środkowej Słowacji, co zaowocowało pięknymi budowlami powstającymi na terenie miasta. Ważną rolę w rozwoju Bańskiej Bystrzycy odegrały też tutejsze kopalnie miedzi. Dzięki wspaniałym budowlom i ciekawym placówkom muzealnym dziś w gospodarce miasta bardzo ważną rolę odgrywa turystyka.

Bańska Bystrzyca dla turystów

Bańska Bystrzyca jest doskonale przygotowana do obsługi ruchu turystycznego. Liczne hotele i pensjonaty sprawiają, że każdy turysta może t znaleźć dla siebie noclegi na odpowiednim poziomie. Noclegi można też znaleźć w kwaterach prywatnych, których w rejonie miasta pojawia się coraz więcej. Z myślą o turystach powstają też wspaniałe restauracje, w których podróżni mogą zapoznać się z najważniejszymi przysmakami kuchni słowackiej. W takich warunkach zwiedzanie miasta staje się prawdziwą przyjemnością. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Zabytki i atrakcje turystyczne Bańskiej Bystrzycy

Bańska Bystrzyca może się pochwalić ciekawym rynkiem, którego największą ozdobą jest wieża zegarowa z połowy XVI wieku. W pobliżu rynku nie brak ciekawych kamienic, w których obecnie mieszczą się albo muzea, albo lokale użytkowe. Jednym z najważniejszych zabytków miejskiej architektury jest Dom Turzonów, w którego wnętrzu ma swą siedzibę Muzeum Środkowosłowackie. To jedna z najstarszych placówek muzealnych na Słowacki, której z pewnością warto poświęcić nieco uwagi. Ciekawym obiektem jest też Dom Grossmanów, w którego wnętrzu ma swą filię Muzeum Literacko-Muzyczne. We wspomnianym domu czeka na turystów wyjątkowa kolekcja instrumentów ludowych, którą tworzy ponad 250 eksponatów. W czasie wycieczki po Bańskiej Bystrzycy nie można też pominąć jej zabytków sakralnych. Tym wyjątkowo cennym jest romański kościół Wniebowzięcia NMP, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Z czasem powstały przy nim gotyckie kaplice, które dziś zachwycają swymi sklepieniami. Cennym zabytkiem jest też sąsiadująca z tym kościołem kaplica z XV wieku. Do najstarszych zabytków na terenie miasta należą też mury miejskie, które do dziś zachwycają swymi basztami.

Dodaj komentarz

avatar