Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Około 25 tysięcy osób wystartuje w Biegu Niepodległości

Około 25 tysięcy osób weźmie udział 11 listopada w poznańskim Biegu Niepodległości. Biegacze wystartują o godzinie 11:11. Trasa licząca 10 kilometrów biegnie głównie przez Winogrady. Start i meta usytuowana będzie w okolicach skrzyżowania alei Niepodległości i Solnej.

Bieg Niepodległości w Poznaniu organizowany jest po raz trzeci. Od samego początku stał on się jednym z największych biegów w Polsce – ustanawiając w 2016 roku rekord frekwencyjny kraju imprezy debiutującej (ponad 9 tys. uczestników osiągnęło linię mety). Bieg zaliczany jest do projektu Narodowego Biegu 100-lecia.

Na starcie biegu zostanie utworzona olbrzymia, 25 – tysięczna żywa flaga z białych i czerwonych elementów odzieży, które wszyscy uczestnicy otrzymają w pakiecie startowym. Dzięki temu biegacze stworzą niesamowitą atmosferę i należycie podkreślą doniosłość Dnia Niepodległości.

Na uwagę zasługuje także medal, który otrzyma każdy finiszujący biegacz. Ten z pierwszej edycji biegu zdobył wyróżnienie najładniejszego medalu roku portalu Maratony Polskie. Również tegoroczny ma szansę otrzymać to wyróżnienie, ponieważ pokryty jest 24-karatowym złotem. Na medalu wygrawerowane jest siedem dat wybuchów najistotniejszych polskich powstań sprzed 1918 roku.

Nieprzypadkowo uczestnicy będą podzieleni tego dnia na dokładnie siedem fal startowych. Każda z fal, jakie utworzą biegacze, ma upamiętnić powstańców z kolejnych zrywów. Będą to odpowiednio:

1. Fala Powstańców Kościuszkowskich – 1794r.

2. Fala I Powstańców Wielkopolskich – 1806r.

3. Fala Powstańców Listopadowych – 1830r.

4. Fala Powstańców Krakowskich – 1846r.

5. Fala Powstańców Poznańskich – 1848r.

6. Fala Powstańców Styczniowych – 1863r.

7. Fala II Powstańców Wielkopolskich – 1918r.

Trasa

Bieg odbędzie się na jednej pętli o długości 10 km, a ulice, przez które przebiegnie, nawiązują do walk o wolną Polskę. Biegacze wystartują z ul. Solnej, a później pobiegną ulicami: Przepadek, Księcia Mieszka I, Al. Solidarności, Murawa, Słowiańską, Szelągowską, Winogrady, Za Cytadelą, al. Armii , Kutrzeby, Księcia Józefa, by powrócić na metę zlokalizowaną przy al. Niepodległości.

Informacje komunikacyjne

Utrudnienia w związku z biegiem rozpoczną się już kilka godzin przed startem i potrwają także kilka godzin po dotarciu ostatniego zawodnika na metę.

Czasowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona od soboty 10 listopada od godz. 18:00 do niedzieli 11 listopada do godz. 16:00. W tym czasie w rejonie startu i mety biegu ograniczona będzie możliwość parkowania. Kierowcy muszą zwracać uwagę na oznakowanie i wcześniej usunąć swoje pojazdy z następujących miejsc objętych zakazem:

– al. Niepodległości (od ul. Solnej do ul. Ks. Józefa);

– ul. Solna (w obu kierunkach od Al. Marcinkowskiego do al. Niepodległości);

– ul. św. Barbary;

– ul. J. Kulasa.

Ul. Solna na odcinku od al. Niepodległości do Al. Marcinkowskiego będzie zamknięta dla ruchu pojazdów w obu kierunkach od soboty 10 listopada od godz. 23:30 do niedzieli 11 listopada do godz. 16:00. Na czas biegu – w niedzielę od 10:30 do 13:30 – zamknięte dla ruchu będą ulice na jego trasie oraz wyłączone będą sygnalizacje świetlne. Z uwagi na znaczną liczbę biegaczy nie przewiduje się przepuszczania pojazdów przez “śluzy” w poprzek trasy biegu. Objazdy wyłączonych ulic wyznaczono ulicami sąsiednimi. Na wniosek policji w rejonie biegu wprowadzane mogą być dodatkowe zmiany w organizacji ruchu.

Również od godz. 23:30 10 listopada wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji publicznej. Te związane z biegiem potrwać mogą do ok. 18:00, 11 listopada. Autobusy 51, 60, 63, 68, 69, 71, 905 będą jeździć objazdami. W dniu biegu trasy zmienią, lub zostaną skrócone, również autobusy przejeżdżające przez Winogrady – 51, 67, 69, 71, 74, 82, 90, 905 i 911.

Od godz. 11:00 w dniu biegu inaczej pojadą również tramwaje linii 4 i 10 (trasą PST do os. Sobieskiego). Na swoje stałe trasy wrócą po przebiegnięciu ostatnich zawodników, natomiast ul. Szelągowska zostanie otwarta dla ruchu najpóźniej ok godz. 14. Wówczas wrócą na nią autobusy linii 51, 74 i 90.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji publicznej w dniu 11 listopada można znaleźć na stronie www.ztm.poznan.pl

Dodatkowe informacje związane z Biegiem Niepodległości można uzyskać pod numerem infolinii Organizatora: 503486084. Można tam uzyskać m.in.informacje o sugerowanych i zalecanych parkingach poza ścisłym centrum. Organizatorzy, w porozumieniu z centrami handlowymi, które tego dnia będą nieczynne, zapewnili ponad 9 tysięcy miejsc parkingowych w różnych częściach Poznania. Dzięki współpracy z firmą Yanosik aktualny stan na poznańskich drogach związany z biegiem będzie można śledzić za pośrednictwem tej aplikacji.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańOkoło 25 tysięcy osób wystartuje w Biegu Niepodległości