Reklama

Odkryj piękno czeskich miast: Pardubice czekają!

Dla polskich turystów Czechy Wschodnie już dawno stały się atrakcyjnym kierunkiem turystycznych wypraw. Wycieczki po miastach leżących w tej części państwa czeskiego mogą okazać się dla każdego miłośnika podróży ciekawym i pouczającym doświadczeniem.

W gronie tych miast, którymi mogą nas zaskoczyć Czechy, ważne miejsce zajmują Pardubice. To jeden z ważniejszych ośrodków miejskich we wschodniej części kraju, który mimo przemysłowego charakteru może okazać się atrakcyjnym celem wycieczki. Co warto to zobaczyć?

Z wizytą na Starym Mieście

Piękna starówka bez wątpienia należy do najważniejszych atrakcji dla turystów odwiedzających Pardubice. Zachwycić może tu piękny i zadbany rynek, przy którym zachowało się sporo uroczych budowli. W jego pobliżu nie brak ciekawych kamienic z XVI i XVII wieku, które zachwycają swymi pięknymi elewacjami. Cennym zabytkiem jest również kolumna morowa, która pochodzi z końca XVII wieku. Ciekawymi dekoracjami i pięknymi detalami przyciąga też ratusz, który po ostatnich pracach remontowych stanowi jedną z najpiękniejszych budowli na terenie Starego Miasta. W gronie kamienic znajdujących się przy rynku na wyróżnienie zasługuje z kolei Dom u Jonasza, którego elewacja ozdobiona została ciekawym przedstawieniem wieloryba z otwartą szeroko paszczą. W czasie wycieczki po mieście warto też odwiedzić placówkę, która znajduje się przy tutejszym rynku. To Galeria Czech Wschodnich, której zwiedzenie może sprawić wiele radości każdemu miłośnikowi sztuki. Z ciekawymi dziełami sztuki można się też spotkać na tutejszym zamku. Co warto o nim wiedzieć?

Z wizytą na zamku

Pardubice mogą się pochwalić ciekawym zamkiem, który z pewnością warto zwiedzić w trakcie wycieczki po tym mieście. Wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku, jest jedną z największych atrakcji, jaką mogą się pochwalić Czechy Wschodnie. Jest to obiekt, który intryguje swą formą. Cechy budowli o typowo obronnym charakterze łączą się tu z architekturą typową dla magnackich rezydencji. Ciekawe połączenie dwóch form architektonicznych sprawia, że zamek już samą swa bryłą może zaintrygować turystów. Przyciągają też ciekawe fortyfikacje oraz rozciągające się wokół zamku fortyfikacje ziemne, które miały panom zamku zapewnić maksymalną ochronę. Wspaniale prezentuje się też część pałacowa, której najlepsza wizytówką jest renesansowy dziedziniec. Ciekawie prezentują się również zamkowe wnętrza. Obecnie mieści się w nich ciekawe muzeum oraz galeria. Szczególnie ciekawie prezentuje się tu kolekcja czeskiego szkła oraz miejscowego malarstwa. Większość prac wystawianych na zamku pochodzi z XIX wieku i ma sporą wartość artystyczną.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Zamek oraz Stare Miasto to najważniejsze punkty w programie każdej wycieczki po tym ciekawym mieście. Warto jednak pamiętać i o innych atrakcjach. Wielu wrażeń miłośnikom sztuki sakralnej może dostarczyć wizyta w tak ciekawym obiekcie, jakim jest kościół św. Bartłomieja. Co ciekawa, został on zbudowany tuż nad fosą, dzięki czemu zabytek ten urzeka już samą swa lokalizacją. W tym kościele z końca XIII wieku doskonale poczują się miłośnicy architektury gotyckiej i renesansowej. Te dwa style pięknie łączą się tu ze sobą, a ciekawy wystrój wnętrza staje się dodatkowym walorem tego zabytku. Gotyk i renesans to style architektoniczne, które można tez ujrzeć podczas wizyty przy kolejnym ważnym zabytku. Jest nim pochodząca z XVI wieku Zielona Brama, która osiąga wysokość 60 metrów. Jest to bez wątpienia ważna atrakcja turystyczna, której podczas wycieczki po mieście nie można pominąć.

Pardubice są świetnym przykładem miasta, które mimo przemysłowego charakteru może być ciekawym miejscem dla turystów. O walorach tego miasta każdy może się szybko przekonać podczas wycieczki po jego terenie, którą organizuje niejedno biuro podróży stawiające na Czechy i najciekawsze atrakcje tego kraju.

AP fot: Jerzy Strzelecki

Dodaj komentarz

avatar