Resetowanie ciasteczka cmplz_banner-status
piątek, 19 kwietnia, 2024

Obrazy z życia Powstańców 1918/1919 – sceny z Wielkopolski

Powstanie Wielkopolskie trwało 52 dni i doprowadziło do przyłączenia naszego regionu do Polski. W Powstaniu udział wzięło około 30 tysięcy walczących, z których poległo 1700 Powstańców. Opierając się na relacjach z tamtych czasów w Wielkopolskim Parku Etnograficznym zaaranżowanych zostało kilka scen historycznych.

W jednej wsi pokazano różne aspekty Powstania Wielkopolskiego, warunki życia żołnierzy, rolę kobiet w Powstaniu  oraz podejście ludności niemieckiej do samych Powstańców. W chałupie z Sulmierzyc stacjonowała Straż Ludowa, która miała za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa współobywateli niezależnie od narodowości – formacja typowo ochotnicza. Obejście chłopskie ze Sławna koło Kiszkowa przejęły kobiety, które nie walczyły w Powstaniu, ale były sanitariuszkami, łączniczkami, kucharkami, szwaczkami. W zagrodzie z Zielonej Wsi stacjonowała 1. kompania koźmińska, żołnierzy wymaszerowujących na pozycję wyjściową w Zielonej Wsi żegnał ksiądz Roman Dadaczyński…

Przy zagrodzie z Ołoboku znajdował się posterunek graniczny pilnowany przez żołnierza pruskiego i Powstańców z Batalionu Pogranicznego – bez przepustki wystawionej przez sulmierzycką Straż Ludową ludność była odsyłana. Przed dworem stacjonowali szeregowi Powstańcy, w samym dworze dowódcy kompanii zostali zaproszeni na obiad do jadalni. Na koniec inscenizacji w kościele z Wartkowic został oddany hołd bohaterom tych wsi, została odczytana lista poległych Powstańców. Na te kilka godzin można było przenieść się sto lat wstecz…

Inscenizacja została przygotowana przez Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy.

Organizator: Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej “3 Bastion Grolman”

Strona głównaPoznańObrazy z życia Powstańców 1918/1919 - sceny z Wielkopolski