Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Nowy Rok na świecie, czyli jak świętują w innych krajach

Trzeba mieć pełne usta, ubranie w kropki albo… życzenia do spalenia. Noworoczne zwyczaje w wiele krajach mogą dziwić. Ale wszystkie mają na celu przyciągnięcie szczęścia i powodzenia.

Jako pierwsi tradycyjnie powitali 2021 rok mieszkańcy Kiribati na Pacyfiku, bo już o godzinie 11.00 naszego czasu. Godzinę później świętowali Nowozelandczycy, a o 15.00 – Australijczycy. W obu tych kraju tradycją są pokazy fajerwerków z okazji nadejścia Nowego Roku, chociaż w tym roku odbyły się bez zgromadzeń ze względu na pandemię.

O 17.00 nowy rok rozpoczął się w Azji – w Chinach, choć chiński Nowy Rok zaczyna się w lutym, to także i dziś wielu Chińczyków ubrało się na czerwono, co ma przynieść szczęście i powodzenie. Z kolei w Tajlandii z okazji Nowego Roku zazwyczaj odbywa się Full Moon Party, czyli zabawa na plaży z okazji pełni księżyca – akurat w tym roku jest księżyc w pełni na Sylwestra, co nie zawsze się zdarza. Gdy tak jest, sylwestrowa zabawa staje się jeszcze bardziej huczna. Z kolei na Filipinach tego dnia wszystko powinno być okrągłe: jedzenie, ubranie – najlepiej w grochy – i prezenty. Oczywiście najlepszym okrągłym prezentem jest zawsze moneta…

W Moskwie Nowy Rok rozpocznie się o 22.00 i wtedy należy spalić swoje życzenia noworoczne, które oczywiście zawczasu spisało się na kartce. A popiół trzeba wsypać do kieliszka z szampanem i wypić.

O 1.00 nad ranem zaczynają świętować Anglicy i Szkoci – tu bardzo ważne jest, żeby pierwszy gość, jaki przekroczy próg w nowym roku, zrobił to prawą nogą i przyniósł prezenty. Wtedy cały rok będzie pomyślny. Szkocki sylwester nazywa się Hogmanay i trwa aż cztery dni, a kończy się paradą z pochodniami nad brzegiem morza, której kulminacyjnym momentem jest spalenie łodzi wikingów.

W Hiszpanii z kolei Nowy Rok należy rozpocząć z pełnymi ustami. Przed północą trzeba sobie przygotować 12 winogron i zjadać je po jednej przy każdym uderzeniu zegara o północy. Ma to gwarantować szczęście na przyszły rok.

O 4 nad ranem zaczyna się Sylwester w obu Amerykach – w Rio de Janeiro z tej okazji odbywa się wielka fiesta na plaży Copacabana. Wszyscy są ubrani na biało, bo ten kolor tego dnia przynosi szczęście i odstrasza złe duchy. By się spełniły życzenia, trzeba wejść do morza i przeskoczyć siedem fal wypowiadając je – ale nic z tego nie będzie, jeśli się nie przyniosło prezentów dla bogini mórz, Yemanji, kosmetyków, lusterek albo kwiatów, które się wrzuca jako ofiarę do wody.

Natomiast w Nowym Jorku na Times Square wszyscy czekają na opuszczenie z wieżowca Times Square One Ball Drop, czyli gigantycznej kuli, która o północy wybucha płatkami konfetti, które spadają na bawiących się.

Jako ostatni powitają Nowy Rok mieszkańców Hawajów – również tradycyjnymi imprezami na plaży.

Strona głównaLifestyleNowy Rok na świecie, czyli jak świętują w innych krajach