Reklama

Niezwykłe zamki: Gołuchów

Wielkopolska to kraina wyjątkowa, kojarzona z zabytkowymi świątyniami oraz miejscami, które wiążą się ściśle z początkami państwa polskiego. Region ten może się pochwalić również wspaniałymi krajobrazami, które są wyjątkową pamiątką po lodowcach. W tej pięknej scenerii czekają też na turystów wspaniałe zamki. Jeden z tych najważniejszych znajduje się w Gołuchowie.

Gołuchów to miejscowość, której podczas podróży przez tereny Wielkopolski nie można pominąć. Dlaczego Gołuchów jest tak ważnym punktem dla turystów? Dlaczego warto uwzględnić ten zamek w programie swej wycieczki po terenie krainy związanej z początkami państwa polskiego?

Popularność Gołuchowa wynika z kilku względów. Sam zamek i jego architektoniczna forma zasługują na uwagę. Choć była to swego czasu budowla o obronnym charakterze, dzięki kolejnym pracom zamek zyskał formę pięknej i wygodnej rezydencji renesansowej.

To, co najważniejsze, znajduje się w muzealnych wnętrzach. To ciekawa kolekcja dzieł sztuki, które zaczęto gromadzić już w XIX wieku z inicjatywy Izabeli Działyńskiej. Jej prywatne muzeum już w początkach swych dziejów uznawane było za jedną z najlepszych i najciekawszych placówek muzealnych w całej Europie. Z czasem kolekcja powiększała się, dzięki czemu dziś Gołuchów może się pochwalić bezcennymi zbiorami. To one są głównym celem niemal każdej wycieczki, która poznaje najcenniejsze zabytki Wielkopolski. Na zamku można podziwiać zarówno eksponaty zgromadzone przez Izabelę, jak i najcenniejsze skarby, które pochodzą już z kolekcji Czartoryskich.

Zachwycić też mogą zamkowe wnętrza, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu Sale: Hiszpańska oraz Włoska. Wspaniale prezentuje się też park, który stanowi najlepszą otoczkę dla zamku i jego muzealnych zbiorów. Park ten jest miejscem atrakcyjnym dla każdego miłośnika przyrody, wielkie są tez jego walory krajobrazowe. Nie brak tu i innych atrakcji. Bez wątpienia godnym polecenia obiektem jest tutejsze Muzeum Leśnictwa, które znalazło dla siebie miejsce w dawnej oficynie.

Innym obiektem, który warto zobaczyć w trakcie spacerów po parku, jest mauzoleum Czartoryskich. Od lat 70. XX wieku w parku w Gołuchowie można się też spotkać z żubrami. Ich zagroda cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przyciąga turystów z całej Polski.

Malownicza i pełna cennych zabytków Wielkopolska to region wyjątkowy. Tu każdy turysta znajdzie dla siebie moc atrakcji. Gołuchów jest na to najlepszym przykładem, a wycieczki po jego okolicy mogą się okazać najlepszą zachętą do zaplanowania kolejnych wypraw na tereny Wielkopolski.

Autor: AW

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar