We wtorek, 6 sierpnia, na budynku Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą jego patronowi. Tablica ta ma swoją historię – pierwotnie zawisła w 1968 roku na rogu ulic Szkolnej i Podgórnej, w 400. rocznicę śmierci Strusia. Teraz, po renowacji, znalazła swoje miejsce na fasadzie szpitala noszącego jego imię.
Józef Struś urodził się w Poznaniu w 1510 roku w rodzinie mieszczańskiej. Jego edukacja rozpoczęła się w rodzinnym mieście, by później kontynuować ją w Krakowie i Padwie. To właśnie we Włoszech zdobył tytuł doktora medycyny i rozpoczął badania nad tętnem, które przyniosły mu sławę w całej Europie.
Kariera Strusia była imponująca. Pełnił funkcję lekarza na dworach królewskich w Polsce i na Węgrzech, a nawet leczył sułtana tureckiego Sulejmana I Wspaniałego. Jego największym osiągnięciem naukowym było dzieło o tętnie, wydane w Bazylei w 1555 roku, w którym opisał pięć podstawowych typów tętna i ich znaczenie diagnostyczne.
Struś nie ograniczał się tylko do medycyny. Dwukrotnie pełnił funkcję burmistrza Poznania, łącząc praktykę lekarską z działalnością samorządową. Jego życie zakończyło się tragicznie – zmarł w 1568 roku, zaraziwszy się dżumą podczas leczenia ubogich pacjentów w czasie epidemii.